Цифрове опрацювання візуальних зображень з метою ефективного відділення об'єктів від фону

2010;
: pp. 134 – 137

Олексів М.

Національний університет «Львівська політехніка», кафедра електронно-обчислювальних машин

The digital visual images processing method for effective objects extraction from the background is considered. The method consists in a specific combination of filtering operations and histogram equalization. It facilitates objects extraction from background in the images, which are obtained in different environmental conditions.

1. Шапиро Л., Стокман Дж. Компьютерное зрение / пер. з англ. – М.: БИНОМ. Лаборатория знаний, 2006. – 756 с. 2. Гонсалес Р., Вудс Р. Цифровая обработка изображений. – М.: Техносфера, 2005. – 1072 с.