Апаратно-програмна система покращення якості зображень літальних апаратів

Торубка Т.В., Пуйда В.Я.

Національний університет “Львівська політехніка”, кафедра електронних обчислювальних машин

Вплив шумів на зображення літальних апаратів зменшує якість зображення та може призвести до помилок під час виявлення об’єктів. Шуми поділяються на імпульс- ні, адитивні й мультиплікативні та виникають внаслідок впливу перешкод, що наво- дяться із сусідніх світлочутливих елементів, короткочасних змін базової напруги в ПЗС- матриці, впливу високочастотних електричних полів, зміни яскравості джерела світла й інших факторів. Для ефективного видалення всіх шумів розроблено структурну схему системи покращення якості зображень літальних апаратів на базі сигнального процесо- ра ADSP BF533. Система дає змогу знаходити рухомі об’єкти або вести пошук еталона на зображенні літальних апаратів. Алгоритми, закладені в системі, видаляють імпульсні та адитивні шуми та покращують візуальну якість зображення літальних апаратів. Конт- роль за системою здійснюється за допомогою розробленого програмного забезпечення, яке дає змогу налаштовувати основні параметри системи та проводить її моніторинг.

1. Пуйда В.Я., Торубка Т.В. Видалення імпульсних завад на зображеннях літальних апаратів // Вісник Нац. ун-ту “Львівська політехніка” “Комп’ютерні системи та мережі” – 2009. – № 658. 2. Торубка Т.В., Пуйда В.Я., Пищак І.І. Дослідження алгоритму кореляції для стеження за літальними апаратами по їх візуальних зображеннях // Вісник Нац. ун-ту “Львівська політехніка” “Комп’ютерні системи та мережі”. – 2010. – № 688. 3. Торубка Т.В., Пуйда В.Я. Дослідження алгоритму виявлення рухомих літальних апаратів на відеозображенні сцени // Вісник Нац. ун-ту “Львівська політехніка” “Комп’ютерні системи та мережі”. – 2011. – № 717. 4. Torubka T., Pyuda V. Simulation of algorithm to improve image quality aircraft, XIII International PHD WorkShop OWD 2011, Wisla, Poland 2011. 5. Гонсалес Р., Вудс Р. Цифровая обработка изображений. – 2005. 6. Ерош И.Л., Сергеев М.Б., Соловьев Н.В. Обработка и распознавание изображений в системах превентивной безопасности. – 2005. 7. Хуанг Т.С. Быстрые алгоритмы в цифровой обработке изображений: преобразования и медианные фильтры. – М.: Радио и связь, 1984. 8. Сойфер В.А. Компьютерная обработка изображений. 9. Роджерс Д., Адамс Дж. Математические основы ма- шинной графики, 2001. 10. Шикин Е.В., Боресков А.В. Компьютерная графика. Динамика, реалис- тические изображения, 1995. 11. Аммерал Л. Принципи программирования в машинной графике. – 1992. 12. Лукин А. Введение в цифровую обработку сигналов (математические основы). – 2007.