On the subject of studying museum collections of glass

2014;
: pp. 33 - 37
L'viv Polytechnic National University

Real monuments found during archaeological research, do not often get adequate coverage in the scientific literature. Usually this is due to the priority research areas. The researchers usually refer to their findings only while enumerating the material, and focus their attention on other aspects. This situation is typical for blown products. Therefore, there is a necessary task of studying blown glass complexes located in the museums which were not the subject of a separate research study.

Special attention in the article is focused on the collection of glass wares, which was found in Pidhirtsi and is stored in the Historical Museum of Wynnyky, and blown glass products from the Historical Museum of Volodymyr-Volynskyi. Findings from Pidhirtsi were found during excavations on the territory of Pidhirci Monastery of St. Basil the Great while Volodymyr-Volynskyi glass comes from surveys as well as from chance finds in the city and its environs.

Glass products in the above mentioned museums are various bottles, glasses, pharmacy utensils, etc. Based on additional literature, the study of museum collections allows a provisional classification of blown products on the functional-typological principle: vessels for storing liquids and bulk materials, vessels for drinking, pharmacy utensils; window glass; figured glass; other glass products.

Continued study of similar museum collections will allow this classification to be concretized. At the same time, specifying the number, the parameters and the shape of glass products, their finishes and finding similarities will allow to determine the level of blown glass industry development in general and blown glass craftsmanship in particular.

1. Берест Р. Основні підсумки археологічних досліджень давньоруського Унівського чернечого комплексу (1999–2002 рр.) / Р. Берест // Археологічні відкриття в Україні 2002–2003 рр.: Зб. наук. пр. — К., 2004. — Вип. 6. — С. 7–8. 2. Гупало В., Скляні вироби із розкопок у колишньому бернардинському костелі в Дубні / В. Гупало, М. Лосик // Матеріали і дослідження з архео- логії Прикарпаття та Волині. — Львів, 2009. — Вип. 13. — С. 263–279. 3. Коваль В. Слово о бутылке (попытка исторического исследования) / В. Коваль // Нові дослід- ження пам’яток козацької доби в Україні. Збірка наукових статей. — К., 2002. — Вип. 11. — С. 74–81. 4. Мартинюк С. Давнє скло в Україні / С. Мартинюк // Скло України. — К., 2004. — С. 176–196. 5. Пашковський О. Скляний посуд по- чатку XIX ст. з Чигирина / О. Пашковський, Д. Куштан // Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні. — К., 2007. — Вип. 16. — С. 141–143. 6. Петрякова Ф. Звіт. Гутне виробництво в Галичині. Історичний розвиток, традиції та сучасність / Ф. Петрякова, С. Мартинюк, М. Лосик // Архів ЛАМ. — ДБ № С 01 — 98. — Львів, 2003. — 18 с. 7. Петрякова Ф. Українське гутне скло / Ф. Петрякова. — К., 1975. 8. Рожанківський В. Скляне гутництво на Україні в XVI–XVII ст. / В. Рожанківський // Матеріали з етно- графії та мистецтвознавства. — К., 1959. — С. 81 — 99. 9. Рожанківський В. Українське художнє скло / В. Рожан- ківський. — К., 1950. 10. Рудий В., Археологічні дослідження НДЛ-81 Львівського університету на Стрийщині в 2000— 2001 рр. / В. Рудий, В. Касюхнич, Г. Вітвіцька // Архео- логічні дослідження Львівського університету. — Львів, 2003. — Вип. 6. — С. 16–37. 11. Сом-Сердюкова О. Нові принципи методики дослідження пам’яток українського гутного скла XVIII ст. / О. Сом-Сердюкова // Матеріали до українського мистецтвознавства. Збірник наукових праць. — К., 2002. — Вип. 1. — С.213—215. 12. Терський С. Звіт про археологічні розкопки на пл. Старий Ринок у м. Львові в 1997 р. / С. Терський // Науковий архів Львівського історичного музею. — Львів, 1998. — 67 с. 13. Терський С. Звіт про археологічні розкопки у м. Володимир-Волинський в 1999 р. / С. Терський // Науко- вий архів Львівського історичного музею. — Львів, 1999. — 78 с. 14. Тищенко О. Історія декоративно-прикладного мистецтва України (XIII — XVIII ст.) / О. Тищенко. — К., 1992. 15. Шишак В. Археологічно-архітектурні дослід- ження по вул. Руській у Львові 2002 р. / В. Шишак, Ю. Лукомський, О. Осаульчук // Археологічні відкриття в Україні 2002–2003 рр.: зб. наук. пр. — К., 2004. — С. 346–350. 16. Шишак В. Рятівні розкопки на парцелах Валова, 15 та Братів Рогатинців, 18 у Львові протягом 2002–2003 рр. / В. Шишак, Ю. Лукомський, О. Осаульчук, О. Лазурко, С. Андреєв // Археологічні відкриття в Україні 2002— 2003 рр.: зб. наук. пр. — К., 2004. — С. 355–360.