Проблемні аспекти оцінки якості сільськогосподарської продукції

Received: October 28, 2013
Accepted: June 29, 2014

Лиса Ольга _1., Мідик Ігор _2

_1 Львівський національний аграрний університет
 _2 Національний університет «Львівська політехніка»

В роботі запропоновано, використовуючи багатокритеріальну модель оцінювання якості продукції, сформувати оптимальну структуру добрив для вирощування сільськогосподарської продукції потрібної якості. Здійснено апробацію багатокритеріальної моделі оцінювання якості сільськогосподарської продукції з оптимізацією кількості мінеральних добрив при вирощуванні на підставі дослідів з аналізу впливу мінеральних добрив на пивоварну якість зерна ярого ячменю.
***The paper presents, using a multi-objective evaluation model of product quality, create the optimal structure of fertilizer for growing agricultural products as desired. The approbation of multi-objective evaluation model of agricultural products quality with optimization of mineral fertilizers at cultivation on the basis of experiments on the analysis of fertilizers on quality of grain of spring brewing barley.***
В работе предложено, используя многокритериальную модель оценки качества продукции, сформировать оптимальную структуру удобрений для выращивания сельскохозяйственной продукции нужного качества. Осуществлена апробация многокритериальной модели оценки качества сельскохозяйственной продукции с оптимизацией количества минеральных удобрений при выращивании на основании опытов по анализу влияния минеральных удобрений на пивоварное качество зерна ярового ячменя.

1.    Системи управління якістю. Основні положення та словник термінів: ДСТУ ISO 9000:2007 – [Чинний від 2008-01-01]. – К.: Держстандарт України, 2008. -35с. – (Державний стандарт України).
2.    Якість продукції. Оцінювання якості. Терміни та визначення: ДСТУ 2925-94. -  [Чинний від 1996-01-01]. – К.:  Держстандарт України, 1995. – 27с. – (Державний стандарт України).
3.    Мотало В.П.  Аналіз і дослідження основних проблем розвитку теорії міри якості продукції / В.П. Мотало  - Харків, Український метрологічний журнал №3 – 2012.
4.    Мотало В.П.  Використання методології багатовимірного шкалювання у кваліметричних вимірюваннях / В.П. Мотало - Метрологія і прилади №9 – 2012.
5.    Бобер А.В. Зміна якості зерна ячменю залежно від умов та тривалості зберігання [Електронний ресурс] / A.В. Бoбeр, A.В. Скебало. – Наукові доповіді НУБіП – 2010-5(21). – режим доступу : http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/Nd/2010-5/10bavcds.pdf
6.    Севідова І. Вплив якості овочевої продукції на конкурентоспроможність овочівництва / І.Севідова - Вісник ЛНАУ. Економіка АПК №20(1) – 2013.- С. 302-305.
7.    Древаль О.Ю. Проблеми регулювання безпеки харчових продуктів у контексті екологічної національної політики України [Електронний ресурс] / О.Ю. Древаль, О.О. Павленко -  Механізм регулювання економіки - 2009, № 2 с.19-23 – режим доступу http://archive.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Mre/2009-  2/1.1.2.pdf
8.    Лыса О.В. Теоретико-методологические подходы к определению оценки качества сельскохозяйственной продукции / О.В.Лыса, Б.И.Стадник - MOTROL. Commission of Motorization and Energetics in Agriculture – 2013. Vol.15. No.4. р. 120-125
9.    Сявавко М.С. Математичне моделювання за умов невизначеності: навч. посібник / М.С.Сявавко, О.М.Рибицька. – Львів: НВФ «Українські технології», 2000. – 317 с.
10.    Система НАССР. Hazard Analysis and Critical Control Point – Львів: Леонорм, 2003-216с.
11.     Генгало О.М. Позакореневе підживлення водорозчинними добривами з  мікроелементами як спосіб оптимізації умов живлення пшениці озимої [Електронний ресурс] / О.М. Генгало, С.Д. Павлюк, А.А. Чумак, В.М. Кіщак -  Наукові доповіді НУБіП – 2010-2(18) – режим доступу :http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/Nd/2010-2/10gom.pdf
12.    Воронков О.Г. Уровень качества продукции как обьект оптимизации: Препр./ Воронков О.Г. - АН УССР, Ин-т кібернетики им. В.М. Глушкова – К.: 1988. – 14с. - (Препринт / АН УССР, Ин-т кібернетики им. В.М. Глушкова; 1988).
13.    Куць В.Р. Кваліметрія: навч. посібник / В.Р. Куць, П.Г. Столярчук, В.М. Друзюк. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2012. – 256 с.
14.    Сявавко М.С. Основи економічної інформатики: Навч. посібник / М.С.Сявавко, Т.В.Пасічник. – Львів: «Магнолія Плюс», 2006. – 236 с.
15.    Орловский С.А. Проблемы принятия решений при нечеткой исходной информации / С.А. Орловский. – М.: Наука, 1981. – 208 с.