Технологічний та техніко-економічний аналіз процесів очищення газів з низьким вмістом сульфуру(іv) оксиду

Яворський В.Т., Гелеш А.Б., Яворський І.Є.

Національний університет “Львівська політехніка”, кафедра хімії і технології неорганічних речовин

In this paper it is shown, that for cleaning the gas emissions with low consist of sulfur(IV) oxide it is advisable to use liquid-oxidative methods and use air oxygen as the oxidant. For the physico-chemical nature of the process the horizontal absorber with scoop- like dispersants are supposed to be the best. A principal flowsheet for purification of gases from sulfur(IV) oxide was proposed. Показано, що для очищення газових викидів з низьким вмістом сульфуру (ІV) оксиду доцільно застосовувати рідинно-окисні методи, а як окисник використати кисень повітря. Фізико-хімічній сутності процесу найбільшою мірою відповідає горизонтальний абсорбер з ковшоподібними диспергаторами. Запропоновано принци- пову технологічну схему очищення газів від сульфуру (ІV) оксиду.

1. Яворський В.Т.: Технологія сірки і сульфатної кислоти/В.Т. Яворський. – Львів: Вид-во Нац. ун-ту “Львівська політехніка”, 2010. – 404 с. 2. Anthropogenic sulfur dioxide emissions: 1850–2005 [et al.]  /S. J. Smith, J. // Atmos. Chem. Phys. – 2011. – 11. – P. 1101–1116. – Режим доступу: http: //www.atmos-chem-phys.net/11/1101/2011. 3. Sulphur dioxide SO2 emissions (APE 001) (APE 001) [et al.]:  Assessment published Dec 2011. – Режим доступу: http://www.eea.europa.eu/data-and- maps/indicators/eea-32-sulphur-dioxide-so2-emissions-1/assessment-1. 4. Вилесов Н.Т. Утилизация промышленных сернистых газов. / Н.Т. Вилесов, В.Г. Большунов. – К.: Наук. Думка, 1990. – 136 с.  5. Яворський В.Т. Моніторинг газових викидів із реакторів розкладу ільменіту у виробництві пігментного титану(IV) оксиду / Віктор Яворський, Андрій Гелеш, Ярослав Калимон // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. – 2010. – № 5. – С. 153–157. 6. Основні питання політики розвитку енергетичної галузі України / А.І. Шевцов [та ін.]. – Дніпропетровськ : Пороги, 2011 –89с.  7. Перспективи енергозабезпечення України  в контексті світових тенденцій: Монографія /  А.І. Шевцов [та ін.];за  заг. науковою ред. А.Шевцова. – Д.: РФ НІСД, 2008. – 208 с.  8. Міжнародний центр перспективних досліджень. Зменшення викидів у тепловій електроенергетиці України через виконання вимог Європейського енергетичного співтовариства. Зелена книга. [Електронний ресурс] / Міжнародний центр перспективних досліджень. – К.: “Оптима”, 2011. – Режим доступу: http://www.icps.com.ua/files/articles/64/71/ Energy _Com _Green_UKR.pdf. 9. Маляренко В. Енергетичні установки. Загальний курс: Навч. посібник / В. Маляренко. – Х: “Видавництво САГА”, 2008. – 320 с. 10. Рамм В.М. Абсорбция газов. Изд. 2-е, переработ. и доп. / В.М. Рамм. – М.: Химия, 1976. – 656 с. 11. V. Yavorskyi. Principals for the creation of effective and economically sound treating processes of industrial emissions with sulfur oxide low content/ V. Yavorskyi, А. Неlesh, I. Yavorskyi // Chemistry & chemical technology. – 2013. – V.7, №2. – in press. 12. Дослідження очищення газів з низьким вмістом сірки(IV) оксиду водними розчинами заліза сульфатів. / В.Т. Яворський [та ін.] // Вісник Нац. ун-ту “Львівська політехніка” “Хімія, технологія речовин та їх застосування”. – 2006. – №553. –  С. 55–59. 13. Двохстадійна схема очищення викидних газів сульфатнокислотного виробництва: Збірник матеріалів конференції IV Наук-техн. конф. з технолог. неорг. речовин / Дніпродзержинськ: ДДТУ, 2008 . – С. 350–351.  14. Малин К. М. Справочник сернокислотчика / К. М. Малин – М. : Химия, 1971. – 744 с.  15. Швыдкий В.С. Очистка газов:справочное издание / В.С. Швыдкий, М.Г. Ладыгичев. – М.: Теплоэнергетик, 2002. – 640 с. 16. Лавриненко А.А. Гидродинамика и массообмен в скрубберной камере с S-образными разбрызгивателями: автореф. дис. … канд. техн. наук 05.17.08 /  А.А. Лавриненко. – Львов, 1989. – 20 с. 17. Кузнецов И.Е., Оборудование для санитарной очистки газов: Справочник. / И.Е. Кузнецов, К.И. Шмат, С.И. Кузнецов – К.: Техника, 1989. –304 с.  18. Пажи Д. Г. Основы техники распыливания жидкостей / Д. Г.Пажи, В.С. Галустов. – М.: Химия, 1984. – 256 с. 19. До питання про вибір масообмінного апарату для каталітичного рідкофазного окислення кисневмісних газів від сірки (ІV) оксиду / В.Т. Яворський [та ін.] // Вісник Нац. ун-ту “Львівська політехніка” “Хімія, технологія речовин та їх застосування”. – 2004. – 516. – С. 3–6. 20. Васильев Б.Т.  Технология серной кислоты  / Б.Т. Васильев, М.И. Отвагина. – М.: Химия, 1985.