Синтез та властивості гідрогелів, отриманих у присутності дрібнодисперсних (бі)металевих частинок

Дудок Г.Д., Семенюк Н.Б., Дзяман І.З.

Національний університет “Львівська політехніка”, кафедра хімічної технології переробки пластмас

Hydrogel composits, based on 2-hydroxyethyl methacrylate with polyvinyl pyrrolidone and filled with atomized (bi)metallic particles are synthesized and their physical and mechanical properties are studied. The influence of the filler  nature, the structure of the original composition on the properties of composite materials are researched. It has been determined that the bimetallic particles function as a (ferro)magneto filler and as an initiator of polymerization. Синтезовано гідрогелеві композити на основі 2-гідроксіетилметакрилату з полівінілпі- ролідоном, наповнених дрібнодисперсними (бі)металевими частинками і досліджено їхні фізико-механічні властивості. Досліджено вплив природи наповнювача, складу вихідної композиції на властивості композиційних матеріалів. Встановлено, що (бі)металеві частинки виконують функцію (феро)магніточутливого наповнювача та ініцітора полімеризації.

1. Скорохода В.Й., Семенюк Н.Б., Суберляк О.В.  Технологічні аспекти одержання сферичних гранул кополімерів гідроксіетилметакрилату з полівінілпіролідоном // Вопр. хим. и хим. технол. - Дніпропетровськ. - 2004. - № 3. – С. 88–91. 2. Скорохода В., Суберляк О., Гриценко О. Еластогелеві матеріали з високою дублювальною здатністю // Хімічна промисловість України. – Київ. – 2008. – № 4. – С. 39–44. 3.  Дудок Г.Д., Семенюк Н.Б., Жура А.В., Скорохода В.Й. Дослідження полімеризації композицій 2-гідроксіетилметакрилату з полівінілпіролідоном у присутності феромагнітного наповнювача // Вісник Нац. ун-ту “Львівська політехніка”. “Хімія, технологія речовин та їх застосування”. - Львів. - 2012. -  № 726 – С. 409–412. 4. Skorokhoda V., Suberlyak O. Effect of magnetic field on the structure formation and properties of HEMA/PVP copolymers / Engineering of Biomaterials. – 2009. – Vol.12. – № 86. – P. 2–4. 5. Кондир А.І., Борисюк А.К.,   Швачко С.Г. Застосування вібраційного магнітометра для фазового аналізу спеціальних сталей та сплавів // Вибрации в технике и технологиях. – 2004. – № 2, (34). – С. 41–43. 6. Suberlyak O., Semenyuk N., Skorokhoda V. The structure and immobilization activity of PVP cross-linked copolymers// Engineering of Biomaterials. – 2007. – Vol.10. – № 63–64. – P. 14–15.