Енергетичний потенціал сонячної радіації на території України

Желих В. М., Омельчук О. В., Шаповал С. П., Венгрин І. І. / Zhelyh V. M., Omelchuk O. V., Shapoval S. P., Vengryn I. I.

Національний університет “Львівська політехніка”,
кафедра теплогазопостачання і вентиляції

Solar radiation – is an inexhaustible source of renewable energy. The energy of sunlight can be used as heat. Scientists have studied that ¾ of the total energy consumed by society is the heat energy. Solar installations designed to convert solar energy into other forms of energy and transfer it for future reference. The efficiency of solar installation depends largely on the amount of incoming solar energy, which depends on the geographical characteristics of the region for which planned to install solar installation. This paper deals with the use of solar energy solar installation. In particular, analysis of potential cumulative, direct, diffuse solar radiation on the territory of Ukraine according to the period of the year and during the heating season. Shows the change in these variables in Ukraine received empirical functional relationship to calculate the solar energy. The incoming solar energy in Ukraine has been analysed according to its geographical position (i.e. latitudes).These research results may be used in the design and choice of location solar heating in Ukraine. Emphasized on the feasibility and prospects of using this type of renewable energy in a shortage of traditional energy sources. Established that territorial and climatic conditions of Ukraine in general promote the use of solar energy in the power supply system of the country.

1. Аналітична записка [Електронний ресурс] // Національний інститут стратегічних
досліджень при Президентові України. – Режим доступу: www.niss.gov.ua/articles/1174.
2. Аналіз сучасного стану альтернативної енергетики та рекомендації по екологізації паливно-
енергетичного комплексу України [Електронний ресурс] // Промислова екологія. – Режим доступу:
www.eco.com.ua. 3. Сонячна енергія. Чому це вигідно для України [Електронний ресурс] // – Режим
доступу: http://teplovam.com/index.php/opalennya/4-soniachni-systemy?showall=&start 4. Сонячна
радіація і радіаційний баланс. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://geografica.
net.ua/publ/galuzi_geografiji/meteorologija/ 5. Використання сонячної енергії для теплопостачання –
перший крок до енергетичної незалежності [Електронний ресурс] // Режим доступу:
http://pda.Aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=1639 6. Вербинський В. Регіональна енергетична
політика України: цілі та шляхи реалізації / В. Вербинський, М. Земляний; за ред. А. І. Шевцова. –
Д.: Національний інститут стратегічних досліджень,2003. – С. 64. 7. Матвєєв Ю. Світова
енергетика. Актуальний статистичний огляд / Ю. Матвєєв // Зелена енергетика.– 2003. – № 3. –
С. 4–6. 8. Маляренко В. Енергетика довкілля. Енергозбереження / В. Маляренко, Л. Лисак – Х. :
Рубікон, 2004. – С. 360 9. Гелетуха Г. Україна: нетрадиційні та відновлювані джерела енергії /
Г. Гелетуха, С. Кудря // Зелена енергетика.– 2005. – № 2. – С. 8–10. 10 Петрук В. Г. Енергетичний
потенціал альтернативної енергетики в Україні / В. Г. Петрук, С. С. Коцюбинська, Д. В. Мацюк //
Вісн. Вінниц. політехн. ін-ту. – 2007. – N 4. – С. 90–93. 11. Мисак Й. С. Сонячна енергетика: теорія
та практика: монографія / Й. С. Мисак, О. Т. Возняк, О. С. Дацько, С. П. Шаповал. – Львів:
Видавництво Львівської політехніки, 2014. – 340 с. 12. Будівельна кліматологія. ДСТУ-Н Б В. 1.1 –
27:2010. – К.: Мінрегіонбуд, 2011 — 123 с. 13. Атлас енергетичного потенціалу нетрадиційних та
відновлюваних джерел енергії в Україні. – К.,2005. – 36 с.