Сalculation of non-stationary processes in the mechanical system rewinding machines open.

Received: May 27, 2013
Accepted: May 27, 2013

Vysotska K.

Department of Transport Technologies, Lviv Polytecnic National University

The results of mathematical modeling of nonstationary processes in the open type winding machine, taking into consideration electro-magnetic phenomena in an asynchronous engine and mechanical oscillation phenomena, are examined. The model contains the equations of the electromagnetic state of an electrical machine and equations of motion, which together make up a closed system and can be numerically integrated. There are presented calculation results in order to determine the coefficients of inflexibility branches of fabric and also coefficients of slave drum on effort in the branches of fabric.

1. Билибин К.И., Духанин А.М., Скороходов Е.А. Намоточные работы в производстве элементов электроавтоматики. — М.: Энергия, 1972. — 216 с.
2. Будзан В. І. Обґрунтування параметрів натяжної частини експериментальної установки для дослідження відкритої намотувальної системи з компенсатором // Вісник Нац. ун-ту “Львівська політехніка” “Динаміка, міцність та проектування машин і приладів”. – 2001. – № 434. – С. 10–16.
3. Будзан В.І., Віннік В.М. Методика знаходження силових та кінематичних співвідношень у
намотувальних системах з двома некруглими барабанами // Вісн. Нац. ун-ту “Львівська політехніка”. – 2005. – № 539: Динаміка, міцність та проектування машин і приладів. – С. 8–12.
4. Будзан В.І., Віннік В.М., Винник В.В. Представлення кінематичних співвідношень в системах зовнішнього намотування барабанами у формі прямокутників з круговим спряженням кутів // Вісн. Нац. ун-ту “Львівська політехніка”. – 2006. – № 556: Динаміка, міцність та проектування машин і приладів. – С. 18–23.
 5. Віннік В.М., Будзан В.І., Коцюмбас О.Й. Кінематичні та силові співвідношення в намотувальній системі з поступальним підпружиненим компенсатором // Вісник Нац. ун-ту “Львівська політехніка” “Автоматизація виробничих процесів в машинобудуванні та приладобудуванні”. – 2008. – № 42. – С. 58–64.
6. Скороходов Е. А. Намоточные станки. Технология электромашиностроения. Выпуск 9. —
М.: Энергия, 1970. —175 с.
7. Чабан В. Й. Методы анализа електромеханических систем. – Львов: Вища школа, 1985. – 189 с.