Effect of limit values of rigidity body and supports the state rotating unit

Received: May 27, 2013
Accepted: May 27, 2013

Dzyubyk L.

Department of Mechanics and Automation Engineering Lviv Polytecnic National University

A mathematical model of a rotating body of the unit as a continuous beam piecewise constant flexural rigidity, which is located on elastic supports with their possible vertical offset values for the cases of specified stiffness has been developed. The numerical analysis of the stiffness beam impact on the deflection and moments for eight reference rotating unit has been conducted.  It has been investigated how the moments on poles and run with increasing rigidity of the body change.

1. Процеси та апарати хімічної технології: [навч. посібник] Ч. 3: Теплові процеси, нагрівання, охолодження конструкції теплообмінників, випарювання / Я. М. Ханик, Є. М. Семе-нишин, О. В. Станіславчук, Д. П. Кіндзера. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2006.–340 с.
2. Химико-технологические агрегаты механической обработки дисперсных материалов / [Вареных Н. М., Веригин А. Н., Джангирян В. Г., Ишутин А. Г.]. – Санкт-Петербургский университет, 2002. – 482 с.
3. Хапп К. Р. Некоторые соображения по созданию систем производства клинкера большой мощности / К. Р. Хапп // Цемент и его применение. – 2008. – № 6. – С. 36 – 37.
4. Сур С. К. Модернизация печи с повышением ее производительности и эффективности работы / С. К. Сур, О. Михельсвирт, Х. Мезер, Д. Шмидт // Цемент и его применение. – 2008. –
№ 6. – С. 44 – 47.
5. Кузьо И. В. Расчет и контроль установки агрегатов непрерывного производства /  И. В. Кузьо, Т. Г. Шевченко. – Львов: Вища шк., 1987. – 176 с.
6. Повышение эффективности работы вращающихся печей / Е. Г. Древицкий, А. Г. Добро-вольский, А. А. Коробок. – М: Стройиздат, 1990. – 224 с.
7. Механическое оборудование цементных заводов: [учебник для техникумов] / Ф. Г. Банит, О. А. Несвижский. – [2-е изд., перераб. и доп.]. – М.: Машиностроение, 1975. – 318 с.
8. Кузьо І. В. Оптимізація раціонального положення обертових агрегатів / І. В. Кузьо,
Л. В. Дзюбик // 8-й Міжнародний симпозіум українських інженерів-механіків у Львові: тези доп.,
23 – 25 трав. 2007 р. – Львів, 2007. – С. 84 – 85.
9. Дзюбик Л. В. Статична рівновага балки змінної жорсткості на пружних опорах з попереднім зміщенням / Л. В. Дзюбик, І. В. Кузьо, І. А. Прокопишин // Машинознавство. – 2009. –
№ 11 (149). – С. 27 – 30.
10. Кудрявцев Л. Д. Курс математического анализа. – Т. 2. – М.: Высш. шк., 1988. – 576 с.
11. Кузьо І. В. Розрахунок пружних деформацій опор та точність діагностування обертових печей / І. В. Кузьо, Л. В. Дзюбик, І. Єфремов // Збірник наукових праць: Галузеве машинобудування, будівництво. – 2009. – Т. 3, Вип. 3(25). – С. 135 – 138.