Бомба А. Я. Особливості застосування арифметичного кодування в процесі прогресуючого ієрархічного стиснення зображень без втрат / А.Я. Бомба, О.В. Шпортько, Л.В. Шпортько // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – 2014. – № 783 : Інформаційні системи та мережі. – С. 12–22. – Бібліографія: 7 назв.

Бомба А. Я., Шпортько О. В., Шпортько Л. В.

A method and proper algorithms of the use of the arithmetic encoding in the process of progressing hierarchical compression of images without losses are offered in the article, the prospects of the separated encoding of groups of elements with most probability and design of relative frequencies of elements after application of predictors are explored. The combined realization of the suggested approaches instead of Huffman’s encoding, for example, enables to decrease aspect of images of the set of ACT ratios, on average, by 2.13 % without the application of context-depended algorithms

1. Миано Дж. Форматы и алгоритмы сжатия изображений в действии: учеб. пособ. / Дж. Миано. — М. : Триумф, 2003. — С. 249-318. — (Практика программирования).
2. Сэломон Д. Сжатие данных, изображений и звука / Д. Сэломон. — М.: Техносфера, 2006. — 368 с. — (Мир программирования: цифровая обработка сигналов).
3. Бредихин Д. Ю. Сжатие графики без потерь качества [Електронний ресурс] / Д. Ю. Бредихин. — 2004. — http://www.compression.ru/ download/articles/ i_lless/ bredikhin_2004_lossless_image_compression_ doc.rar.
4. Методы сжатия данных. Устройство архиваторов, сжатие изображений и видео / Д. Ватолин, А. Ратушняк, М. Смирнов,
В. Юкин. — М. : ДИАЛОГ-МИФИ, 2003. — 384 с.
5. Гонсалес Р. Цифровая обработка изображений / Р. Гонсалес, Р. Вудс. — М.: Техносфера, 2005. — 1072 с.
6. Прэтт Э. Цифровая обработка изображений: Пер. с англ. / Э. Прэтт. — М.: Мир, 1982. — Кн. 2, 480 с.
7. Шпортько О. В. Використання предикторів в процесі прогресуючого ієрархічного контекстно-незалежного стиснення зображень без втрат / О. В. Шпортько // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». — 2013. — № 771. — С. 354–364. — (Серія: Комп’ютерні науки та інформаційні технології).