Simulation Model of Dynamic Processes During Friction Hardening of the Flat Surfaces

Lviv Polytechnic National University

Simulation model of dynamic processes during frictional hardening the flat surfaces of assembly parts was developed.

1. Гурей І.В., Гурей Т.А. Підвищення довговічності напрямних технологічного обладнання фрикційним зміцнення // Вісник НУ “ЛП” Серія “Оптимізація виробничих процесів і технічний контроль у машинобудуванні і приладобудуванні”, 2011, Вип. 702, с. 19-24. 2. Черных И.В. Simulink. Среда создания инженерных приложений. И.В.Черных — М.: “Диалог-МИФИ”, 2004. — 491 с. 3. Каминская В.В. Станины и корпусные детали металлорежущих станков (расчет и конструирование) / Каминская В.В., Левина З.М., Решетов Л.Н. ; под. ред. Д.Н. Решетова — М.: Государственное научно-техническое издательство машиностроительной литературы, 1980. — 363 с.