АРХІТЕКТУРА ДЕРЕВ'ЯНИХ ХРАМОВИХ БУДІВЕЛЬ- СУЧАСНІСТЬ ТА ІДЕНТИЧНІСТЬ ОБРАЗУ

Національний університет "Львівська політехніка" Кафедра архітектури та реставрації
Національний університет “Львівська політехніка” кафедра архітектури та реставрації

В розумінні традиції, новаторства та національної ідентичності взірців дерев'яних храмових будівель, зокрема, українських дерев'яних церков виявляються пені тенденції, які за своєю сутністю стають головними, щодо тяглості (тривалості) розвитку в храмобудуванні. Виявляються чинники традиції і новаторства, як важливі середники утвердження національної ідентичності образу дерев'яних храмових будівель, і їх вираження в сучасному храмобудівному процесі творення християнської святині. Традиція українських дерев'яних церков є достатньо важливим та невід'ємним чинником у формотворенні їх типових взірців, зокрема, тридільного або хрещатого типів розпланування, висотно-просторового розвитку храмової структури, що завершується однією, трьома або більше банями. Їх форма (саме баневих завершень), переважно грушевидна, видовжена догори, півциркульна, пірамідальна або їх різновиди, творять властиво національний образ українського храму. Новаторство як сучасне втілення тієї ж традиції храмобудування в Україні та за її межами є своєрідним намаганням у новітні часи, під засобом форми конструкції та матеріалу- дерева, надати нове життя, нової інтерпретації усталеній традиції, як виявлення до неї поваги та пошани у втіленні, а не як певний спосіб її вульгаризації та спрощення. Ці два чинники- традиції та новаторства- виступають важливим підгрунттям для усвідомлення та ідентифікації феномену національної ідентичності образу української дерев'яної церковної архітектури і архітектури загалом, у просторі України і тих просторів, де перебувають і живуть українці, український етнос.

Vechers'ky'j V., 1994. Do py'tannya pro nacional'ny'j sty'l' v arxitekturi Ukrayiny' XVI-I-XVIII st. Arxitekturna spadshhy'na Ukrayiny'. Vy'p.1. Nacional'ni osobly'vosti arxitektury' narodu Ukrayiny' / Za red. V.Ty'mofiyenka.- K., s. 102-113.
Gnidecz' R.B., 2007. Arxitektura cerkvy': modernist' trady'ciyi chy' avangard. Zhurnal Ye. Arxitektura, budivny'cztvo, inter'yer, my'stecztvo.- L'viv: Artservis, 3, s. 2-5.
Gnidecz' R.B., 2008. Derev'yane xramobuduvannya Ukrayiny': trady'ciya ta suchasnist'. Budivny'cztvo Ukrayiny'. Naukovo-vy'robny'chy'j zhurnal.- Ky'yiv: Ukrarxbudinform, 8, s. 26-32.
Gnidecz' R.B., 2009. Arxitektura ukrayins'ky'x cerkov. Konstrukciya i forma: navch. posib., 2-ge vy'd., vy'pr. i dop.- L'viv: NU "L'vivs'ka politexnika", 144 s.
Gnidecz' R.B., 2015. Nacional'na identy'chnist' arxitektury' ukrayins'ky'x cerkov u trady'ciyi ta novatorstvi yix vy'razhennya. Visny'k NU "L'vivs'ka politexnika". Arxitektura, 836, L'viv: Vy'd-vo NU "L'vivs'ka politexnika" s. 168-174.
Derev'yani cerkvy' Karpats'kogo regionu Ukrayiny' i Pol'shhi., 2001. Nominaciya.- L'viv: Korporaciya Gerdan, 3-35.
Dragan M., 2014. Ukrayins'ki derevlyani cerkvy'. Geneza i rozvij form: v dvox chasty'nax. Uporyad. O. Savchuk.- Xarkiv: Vy'd-cz' Savchuk O., 450 s.: 237 il.
Zhuk R., 1991. Ry'tmichni osobly'vosti ukrayins'koyi cerkvy'. Pam'yatky' Ukrayiny'. Naukovo-populyarny'j ilyustrovany'j zhurnal.- Ky'yiv:, 4, s. 38-45.
Zalozecz'ky'j V., (Viden', 1926), 2003. Goty'chni i barokovi derev'yani cerkvy' v Karpats'ky'x krayax. / Perekl. z nim. I. Starosol's'ky'j. Visny'k i-tu "Ukrzaxidproektrestavraciya".- L'viv: I-tut "Ukrzaxidproektrestavraciya", 13, s. 177-231.
Ly'pka R., 2001. Trady'ciya i suchasnist' v arxitekturnij tvorchosti Volody'my'ra Sichy'ns'kogo. Zapy'sky' Naukovogo Tovary'stva imeni Shevchenka. Praci Komisiyi arxitektury' ta mistobuduvannya, Tom CCXLI, L'viv, s.432-448.
Sy'roxman M., 2016. Derev'yana cerkva ta dzviny'ci Zakarpattya. Naukovo-populyarne vy'dannya. Slovakiya-Ukrayina, 188 s.
Taras Ya.M., 2006. Ukrayins'ka sakral'na derev'yana arxitektura: slovny'k-dovidny'k.- L'viv: IN NANU, 584 s.
Taras Ya., 2016. Nary's istoriyi ukrayins'kogo derev'yanogo xramobudivny'cztva. Current issues in research conservation and restoration of historic fortifications. Collection of scientific articles, Chelm-Lviv, r. 276-313.
Taras Ya., 2017. Etnokul'turni ta polity'chni vply'vy' susidnix etnosiv na riven' zberezhennya nacional'noyi identy'chnosti v sakral'nij arxitekturi ukrayinciv Karpat. Current issues in research conservation and restoration of historic fortifications. Collection of scientific articles, Chelm-Lviv, 9, r.272-286.
Usty'novy'ch Yu., 2007. Mizh Sxodom i Zaxodom. Suchasna sakral'na arxitektura xry'sty'yans'kogo pograny'chchya v Pol'shhi. Zhurnal Ye. Arxitektura, budivny'cztva, inter'yer, my'stecztvo.- L'viv: Artservis, 1-2, s. 2-6.
Shevczova G., 2007. Derev'yani cerkvy' Ukrayiny'.- Ky'yiv.: Grani-T, 375 s.
Atlas derevyanыx konstrukcy'j., (Myunxen, 1978), 1985 / Perekl. z nim. N. Aleksandrovoj.- M.: Strojy'zdat, 272 s., y'l.
Buxston D., 1988. The wooden churches of eastern Europe: Antroductory survey.- Cambridge: Cambridge Press, p. 187-196.
Kurek J., 2006. Drewniane cerkwie Ukrainy a Rosji północnej- konstrukcja, forma, problem konserwatorskie. Architektura sakralna w kształtowaniu toźsamości miejsca. Praca zbiorowa pod redakcją E. Przesmyckiej. Lublin, str.73-81.
Misztal B., 2017. Kopuły drewniane. Warszawa: Wyd-wo Naukowe PWN SA, str. 57-67.