Дослідження характеристик криптостійкості алгоритму симетричного шифрування DES

2008;
: ст. 55 – 62

Яковина B. C., Федасюк Д. В., Салій С. І., Сенів М. М.

Національний університет «Львівська політехніка», кафедра програмного забезпечення автоматизованих систем

Здійснено дослідження характеристик дифузії та конфузії алгоритму DES та статистичне дослідження особливостей шифрування цього алгоритму. Встановлено, що середнє значення дифузії і конфузії алгоритму DES становить 49,7 % та 49,8 % відповідно, а дисперсія значень залежно від номера біта блока (чи ключа) становить 2,3 % і 3,5 %. Показано, що середня імовірність появи i-го байта шифрованого тексту, що збігається з i-м байтом відкритого тексту, становить 0,39 % для кожного байта. Обґрунтовано використання алгоритму DES як генератора псевдовипадкових чисел для розподіленої системи теплового проектування та показано можливі способи криптоаналізу алгоритму за схемою "з вибраним відкритим текстом".

1. Ростовцев А.Г., Маховенко Е.Б. Теоретическая криптография. – СПб.: НПО "Профессионал", 2004. – 478 с. 2. ANSI X9.17-1985, Financial Institution Key Management (Wholesale). 3. Yakovyna V., Odukha A., Smirnov V. Testing random number generators // Proceedings of the 2nd International Conference of Young Scientists Computer Science and Engineering CSE-2007, Lviv, Ukraine, 2007, P. 25–28. 4. Яковина В., Федасюк Д., Сенів М., Білас О. Порівняння швидкодії програмної реалізації алгоритмів симетричного (DES) та асиметричного (RSA) шифрування // Вісник Національного університету "Львівська політехніка" Комп'ютерні науки та інформаційні технології. – № 598 (2007). – С. 181–185. 5. Yakovyna V., Saliy S., Bilas O. The analysis of neural networks architecture for DES encryption task // Proceedings of the International Conference on Computer Science and Information Technologies CSIT'2007, Lviv, Ukraine, 2007. – P. 56–58. 6. Шеннон К. Теория связи в секретных системах // В сб.: Шеннон К. “Работы по теории информации и кибернетике”. – М.: ИЛ, 1963. – С. 333–402. 7. Robsaw M. Block Ciphers // RSA Laboratories Technical Report TR-601, August 1995. 8. Webster A.F. and Tavares S.E. On the Design of S-Boxes // Advances in Cryptology CRYPTO '85 Proceedings, Springer-Verlag, 1986, pp. 523–534.