До вибору картографічних проекцій транскордонних екологічних ситуацій

2015;
: стоp. 66-73
Надіслано: Травень 07, 2015
Волинський державний університет імені Лесі Українки
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки

Мета. В теорії математичної картографії відомі два методи вишукування нових картографічних проекцій. Перший з них основано на методах Чебишева. За цим методом визначають проекції, У яких в межах картографованої області максимум модуля логарифму масштабу повинен мати мінімальні значення. При цьому використовується низка критеріїв, яка дає змогу отримувати проекції і мінімального, і варіаційного типів. Проте, в картографічній практиці часто віддають перевагу нестрого коректним методам, зокрема, можна здійснювати вибір за характером картини розподілу спотворень, пристосовуючи їх характеристики і величини відповідно до призначення створюваної карти. Обґрунтування вибору картографічних проекцій конформного і варіавалентного типів для регіонального картографування транскордонних екологічних ситуацій є актуальною проблемою, що і стало метою цієї публікації. Методика. У випадку регіонального картографування необхідно враховувати різну конфігурацію форми території. В цьому аспекті доцільно використовувати рівнокутні (конформні) картографічні проекції. Запропоновано отримувати рівнокутну проекцію із застосуванням гармонічних поліномів третього степеня. Результати. У статті обґрунтовано вибір картографічних проекцій конформного і варіавалентного типів для регіонального картографування транскордонних екологічних ситуацій. Запропоновано методику пристосування індикатриси спотворення центральної точки до форми території. Наукова новизна. Вишукування картографічних проекцій спеціального призначення можна здійснювати без суворого дотримання теорії математичної картографії. Для картографування сучасного екологічного стану України запрпоновано застосовувати змінно-масштабну (варіавалентну) нормальну конічну проекцію. Розглянуто два методи отримання такої проекції. В основу першого покладено застосування степеневого поліноміального апроксимування. Другий метод передбачає використання поліномів Чебишева. Практична значущість. За цією методикою розраховано змінно-масштабну картографічну проекцію за умови чіткого зорового сприйняття наявних екологічних змін у південній частині території України та картографічна проекція транскордонного регіону з екологічно нестійкими об’єктами – Хотиславський кар’єр (Білорусь) і Шацькі озера (Україна). Знайдено значення масштабів довжин і площ для різних у широтному відношенні паралелей. Отримані дані підтверджують збільшення масштабу площ у південній частині України в 2,21 разу, що може забезпечити суттєве збільшення тематичної інформативності цієї частини території.

1. Багратуни Г. В. Курс сферической геодезии / Г. В. Багратуни. – М.: Изд-во геодезической литературы, 1962. – 250 с.
  2. Барановський В. Д. Варіаційні методи оптимізації картографічних проекцій для України та її окремих регіонів / В. Д. Барановський // Вісник геодезії та картографії . – 2006. – № 3. – С. 13–17.
  3. Барановський В. Д. Топографо-геодезичне та карто­графічне забезпечення ведення державного зе­мель­ного кадастру. Системи координат і карто­графічні проекції / В. Д. Барановський, Ю. О. Карпінський, О. В. Кучер, А. А. Лященко; за заг. ред. Ю. О. Карпінського. – К.: НДІГК, 2009. – 96 с.: іл. – (Сер. “Геодезія, картографія, кадастр”)
  4. Бугаевский Л. М. Картографические проекции / Л. М. Бугаевский, Л. А. Вахрамеева. – М.: Недра, 1992. – 292 с.
  5. Бугаевский Л. М. Математическая картография: учеб­ник для вузов / Л. М. Бугаевский. – М.: Златоуст, 1998. – 400 с.: ил. 65
  6. Бугаевский Л. М. Определение равновеликих про­екций с заданными свойствами / Л. М. Буга­евский, М. Э Флейс // Изв. АН. Сер. Геогр., 2000. – № 58. – С. 91–98.
  7. Донг Тхи Бить Фионг. Исследование, обоснование и разработка картографических проекций для сис­темы карт: автореф. дис. канд. техн. наук / Фионг Бить Тхи Донг. – М.: [б.и.], 2003. – 25 с.
  8. Заргарян Т. Г. Разработка равноугольных проекций для карт отдельных регионов / Т .Г. Заргарян // Изв. Вузов. Сер: Геодезия и аэрофотосъемка. – 1981. – № 2. – С. 81–87.
  9. Кочуров Б. И. Геоэкологическое картографирование: учеб.-метод. пособие / Б. И. Кочуров. – М.: Изд-во центр. “Академия”, 2009. – 192 с.
  10. Мельник В. М. Основи картографії: навч. посіб. для студентів ВНЗ. – СНУ імені Лесі Українки / В. М. Мельник. – Луцьк, 2012. – 210 с.
  11. Мещеряков Г. А. Теоретические основы мате­матической картографии / Г. А. Мещеряков. – М.: Недра, 1968. – 160 с.
  12. Согор А. Апроксимація напруженості магнітного поля Землі многочленами Лагранжа, Чебишева та рядами Фур’є і порівняння їх точності / А. Согор, Р. Фоці, Б. Джуман, І. Бойко // Сучасні до­сягнення геодезичної науки та виробництва. – Вип. I (19). – 2010. – С. 62–66.
  13. Сосса Р. І. Обґрунтування вибору рівнопроміжної конічної проекції для середньо- і дрібно­масш­табного картографування України / Р. І. Сосса, П. П. Король, В. У. Волошин // Вісник геодезії та картографії. – 2014. – № 4. – С. 7–13.
  14. Шумаков Ф. Т. Об использовании данных дис­танционного зондирования земли для оценки характера влияния Хотыславского карьера на трофическое состояние озер Шацкого нацио­нального природного парка / Ф. Т. Шумаков, А. Т. Азимов // Уч. зап. Таврического НУ им. Вернадского. Сер. «География». – Т.26 (65). – 2013. – № 1. – С. 171–156.
  15. Airborne Imaging 2011: Flightglobal Insight Special Report. – Surrey: Raytheon, 2011. – 29 p.
  16. Chandra A. M., Ghosh S. K. Remote Sensing And Geographical Information System / Chandra A. M., Ghosh S. K. New Delhi Narosa Publishing House, 2006. – 310 p.
  17. Tanner G., Scholz E., Jänckel R. Einführung in Die Kartographie Und Luftbildinterpretation: Mit 21 Tabellen.2. Aufl. Gotha: Haack, Geograph.-Kartograph. Anst., 2007. – 238 p.