Моделювання фонових температурних полів ДДЗ

Автори:
Полтавська гравіметрична обсерваторія Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України, м. Полтава

Ґрунтуючись на даних про рифтове походження та розвиток Днiпровсько-Донецької западини (ДДЗ), було проведено комп’ютерне моделювання фонових температурних полів земної кори у рoзрiзах Чернігівського, Полтавського та Харківського мегаблоків ДДЗ. Показано, що помітні розбіжності температурного поля спостерігаються у нижній та середній частинах кори, у верхній частині, починаючи приблизно з 10 км, температурні поля відрізняються несуттєво. Разом з тим внесок радіоактивних джерел, починаючи з глибин порядку 6 км, складає приблизно третю частину загального приповерхневого фонового температурного поля. Температурні умови в гранітизованих шарах нижньої частини кори вказують на збільшення ймовірності утворення похідних еклогітової фації метаморфізму в південно-східному напрямку. Порівняння отриманих результатів з даними вимірювань температурних полів у приповерхневому шарі підтверджує рифтову природу розвитку ДДЗ.

1. Айзенберг Д.Е., Перченко О.И., Бражнико-ва Н.Е. Геология и нефтегазоносность Дне-провско-Донецкой впадины. Стратиграфия. – Киев: Наук. думка, 1988. – 147 с.
  2. Артюшков Е.В., Бацанин С.Ф. Об изменении теплового режима земной коры, связанного с подходом к её нижней границе аномаль-ной мантии // Изв. АН СССР. Физика Зем-ли. – 1984, N 12. – С. 3–9.
  3. Архангельский А.Д. Геологическое строение СССР: Европейская и Среднеазиатская час-ти. – М: Гос. науч.-тех. геол.-развед., 1932. – 425 с.
  4. Гавриш В.К. Роль глубинных разломов в фор-мировании локальных структур Днепров-ско-Донецкой впадины (рифтогена) // Геол. журн. – 1965, вып. 6. – С. 13–23.
  5. Гавриш В.К., Забелло Г.Д., Рябчун Л.М. Геоло-гия и нефтегазоносность Днепровско-До-нецкой впадины. Глубинное строение и геотектоническое развитие. – Киев: Наук. думка, 1989. – 208 с.
  6. Гордиенко В.В., Усенко О.В. Процесс рифтоге-неза на примере герцинского Днепровско-Донецкого рифта // Геофиз. журн. – 2002. – 24, N 4. – C. 42–59.
  7. Дортман Н.Б. Физические свойства горных по-род и полезных ископаемых (петрофизика). Справочник геофизика. – М: Недра, 1976. – 527 с.
  8. Истомин А. Н., Евдощук Н.И. Геодинамические условия формирования Днепровско-Донец-кой впадины // Геофиз. журн. – 2002. – 24, N 6. – С. 143–155.
  9. Лубков М.В. Определение статических чисел Лява и Шида методом конечных элементов // Геофиз. журн. – 2004. – 26, N 6. – С. 147–150.
  10. Образцов И.Ф., Савельев Л.М., Хазанов Х.С. Метод конечных элементов в задачах строительной механики летательных аппа-ратов. – М.: Высшая школа, 1985. – 329 с.
  11. Тейлор С.Р., Мак-Леннан С.М. Континенталь-ная кора, ёё состав и эволюция. – М.: Мир, 1988. – 383 с.
  12. Усенко О.В. Тепловой поток и современная ак-тивизация Донецкого бассейна (по новым данным) // Геофиз. журн. – 2002. – 24, N 5. – С. 102–111.
  13. Шатский Н.С. Избранные труды. – М: Наука, 1964. – 720 с.