Відгук колекторів підземних вод на слабкі сейсмічні хвилі віддалених землетрусів

Інститут динаміки геосфер РАН (Mихнево)

У статті наводяться дані по ряду випадків варіацій стовпа рідини в свердловині, розташованої на території геофізичної обсерваторії «Міхньово» в центральній частині Євразійської плити, в результаті проходження хвиль від землетрусів М7.2-8.8 з вогнищами в різних регіонах.

1. Виноградов Е.А., Горбунова Э.М., Кабыченко Н.В., Кочарян Г.Г., Павлов Д.В., Свинцов И.С. Гидрогеологический отклик на изменение эффективного напряжения водовмещающих пород //Динамические процессы в геосферах. Сб. научных трудов ИДГ РАН. М.: ГЕОС, 2010, с.88-96.
  2. Копылова Г.Н. Изменения уровня воды в скважине Елизовская-1, Камчатка, вызванные сильными землетрясениями (по данным наблюдений в 1987-1998 гг.)//Вулканология и сейсмология. 2000. №6, с. 1-14.
  3. Копылова Г.Н., Болдина С.В. Гидроге-оди-намические эффекты землетря-сений в системе скважина-резервуар //Вестник КРАУНЦ, Серия Науки о Земле. 2006. № 5
  4. Кочарян Г.Г., Виноградов Е.А., Горбунова Э.М. Изменение флюидодинамического режима подземных коллекторов под действием сейсмических колебаний. Часть 1. Анализ результатов наблюдений. //Динамические процессы в геосферах. Сб. научных трудов ИДГ РАН. М.: ГЕОС, 2010, с.70-79.
  5. King C.-Y., Asuma S., Igarashi G., Ohno M., Saito H., Wakita H. Earthquake-related water-level changes at closely clustered wells in Tono, central Japan // J. Geophys. Res., 1999. V. 104. N. B6. Р. 13073-13082.
  6. Matsumoto N., Kitagawa G., Roeloffs E. A. Hydrological response to earthquakes in the Haibara well, central Japan – I. Groundwater level changes revealed using state space decomposition of atmospheric pressure, rainfall and tidal responses. Geophys. J. Int. 2003. 155. P. 885-899.
  7. Roeloffs E.A. Persistent water changes in a well near Parkfield, California, due to local and distant earth­quakes //J. Geophys. Res. 1998. V. 103. Р. 869-889.