гравітаційне поле Землі

Визначення відхилень прямовисних ліній з використанням тригонометричного нівелювання та GNSS вимірювань

Метою дослідження є спроба визначити відхилення прямовисних ліній з використанням тригонометричного нівелювання та GNNS-вимірювань. За останні десятиліття з появою високоточних електронних теодолітів і тахеометрів, тригонометричне нівелювання стає конкурентом геометричного нівелювання ІІ і ІІІ класів точності. Це насамперед визначення перевищень на відстанях до 1–2 км за топографічних знімань та дослідження геодинамічних процесів у зонах техногенного навантаження.

Використання коефіцієнтів зовнішнього гравітаційного поля Землі для виявлення в її тілі горизонтальних неоднорідностей

Метод сумісного аналізу внутрішньої будови, фігури і гравітаційного поля Землі

На підставі біортогональних розкладів в еліпсоїді побудована система функцій, яка дає можливість комплексно вивчати внутрішню будову, фігуру і гравітаційне поле Землі.

Один варіант побудови моделі тривимірного розподілу мас надр та його похідних для сферичної планети Земля

Мета. За параметрами (стоксовими постійними до другого порядку включно) зовнішнього гравітаційного поля Землі побудувати тривимірні функції розподілу мас надр Землі без умови про мінімальне її відхилення від відомої в геофізиці моделі густини та встановити внесок коефіцієнтів розкладу потенціалу в разі їх уточнення. Методика. Класичні методи побудови розподілу мас використовують тільки стоксові постійні нульового та другого порядків.

Місце геодезії та гравіметрії в комплексі наук про Землю

Метою публікації є оцінка і місце геодезії та гравіметрії у комплексі наук про Землю та вироблення рекомендацій щодо використання їх в різних галузях знань природничих наук. Постановка проблеми та її зв’язок з важливими науковими і практичними завданнями. У статті розглянуто деякі питання сучасного стану та перспективи розвитку геодезії та гравіметрії.