Реалізація системи регулювання положення на базі промислового частотно-керованого асинхронного електроприводу

Національний університет «Львівська політехніка»

Позиційні електроприводи широко використовуються в різних галузях машино- будування, металорізальних та деревообробних верстатах, екскаваторах, підйомно- транспортних механізмах, маніпуляторах.

Різні механізми ставлять різні вимоги до якості переміщення, а відповідно, для реалізації систем регулювання положення можуть використовуватися різні схемотех- нічні рішення: від найпростіших розімкнених систем із позиціонуванням у фіксованих точках до слідкуючих систем автоматичного регулювання положення. У більшості випадків для забезпечення необхідних характеристик використовують замкнені системи автоматичного регулювання положення. Зазвичай це є сервоприводи на базі синхрон- них двигунів з постійними магнітами, які використовують у високоточних системах.

Наведено реалізацію розробленої позиційної системи на базі серійного перетворювача частоти ATV32 (ATV320) та асинхронного двигуна із короткозамкненим ротором, що є аль- тернативним рішенням відносно використання сервоприводу на базі синхронного двигуна з постійними магнітами. Для регулювання положення в такому приводі використано парабо- лічний регулятор, який реалізовано на програмованому логічному контролері Modicon М238. Отримані експериментальні результати дослідження позиційної системи свідчать про можливість та доцільність застосування системи регулювання положення на базі серійних пристроїв у механізмах, які не потребують високої точності позиціювання як альтернативи дорогому сервоприводу на базі синхронного двигуна з постійними магнітами.

1. Ключев В. И. Теория электропривода: Учеб. для вузов.- 2-е изд. перераб. и доп.  М.: Энергоатомиздат, 2001 .  704 с.
  2. T. Munteanu et al., "The optimal control for position drive system with induction machine," 2009 13th European Conference on Power Electronics and Applications, Barcelona, 2009, pp. 1–8.
  3. Yong-xiu Wang, Zhi-qian Mei and Rui Wang, "The stability analysis of the position control system with disturbance observer for induction machine drive," 2008 IEEE International Symposium on Industrial Electronics, Cambridge, 2008, pp. 478–484.
  4. Lexium 32C. Servo Drive. User Guide. 2019.– 452  p.
  5. 8400 Преобразователи частоты StateLine C.  2012, 84с.
  6. Руководство по программированию VLT® AutomationDrive FC 301/302. 2014, 270с.
  7. Altivar32 Преобразователи частоты для асинхронных и синхронных двигателей Руководство по программированию. 2010.  319 с.
  8. Логический контроллер Modicon М238.  2011. 102 с.