Еволюція та релігійний досвід. Рецензія на книжку Йогана Смедта та Гелени Де Круз “Еволюція кидає виклик релігії”. Видавництво Університету Кембріджа, 2020. – 76 с.

Надіслано: Вересень 10, 2020
Прийнято: Жовтень 10, 2020
Автори:
Lviv National Polytechnic University

Прорецензовано книжку, автори якої аналізують виклики, котрі постають перед релігією в контексті еволюційної теорії. Де Смедт і Де Круз показують, як виникають ці випробування, які вкорінені у сферах метафізики, проблеми походження життя на Землі та, зрештою, виникнення самої релігії. Зокрема, порівнюють докази існування Бога і створення світу у викладі середньовічних(Августин, А. Кентерберійський) та сучасних (Е. Плантінґа, Є. Лейбовіц) мислителів і вказують на сьогоденній потребі їх перегляду. Автори вбачають необхідність нових спроб переосмислення інтерпретацій відношення “еволюції та теїзму”. Де Смедт і Де Круз пропонують виділити три підходи до узгодження еволюції та телеології. Перша позиція, відповідно до якої світ є стохастичним, бо людина його сприймає таким, друга – світ стохастичний, бо це є справжня його риса і його створив таким Бог і третя – світ одночасно є стохастичним і непізнаваний, навіть для Бога. Вони вважають, що в межах окремих релігій можуть бути дані відповіді на ці виклики, якщо деякі з їхніх метафізичних припущень будуть адаптовані або переглянуті, перед усім ті, що визначають уявлення про творення і страждання у світі, пізнаваності світу і природи релігійної віри.

Augustine, Saint, Bishop of Hippo.(1955). Confessions and Enchiridion. London: SCM Press.

Smedt, J., Cruz, H. (2020). The Challenge of Evolution to Religion.  Cambridge: Cambridge University Pres.

Newberg, A., D’Aquili, E., Rause, V. (2002). Why God Won’t Go Away: Brain Science and the Biology of Belief. New York: Ballantine Books.

Zoja, L. (1995). Growth and Guilt: Psychology and the Limits of Development. London: Routledge.