Спектральний та кореляційний аналіз сигналів з неперервною та дискретною частотною модуляцією

2016;
: cc. 31 - 44
Автори:
Національний університет «Львівська політехніка»

Складні сигнали застосовують, як правило, для розв’язання задач забезпечення електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів, стабільної та ефективної їхньої роботи в умовах інтенсивної дії активних та пасивних завад. Використання складних сигналів з лінійною частотною модуляцією (ЛЧМ), зокрема, забезпечує високу роздільну здатність як за дальністю, так і за швидкістю, а також дає змогу істотно підвищити інформативність радіосистем.

Застосування у сучасних модуляторах та формувачах швидкодіючих АЦП, методів прямого цифрового синтезу, а також методів прямої цифрової модуляції надає прак- тично необмежені можливості формувати будь-які види модуляції.

З метою модернізації та дослідження можливості реалізації сучасних цифрових технологій запропоновано застосування різновиду дискретного сигналу із стрибко- подібною зміною частоти. В роботі наведено результати порівняльного аналізу спек- тральних та кореляційних властивостей складних сигналів на базі лінійної неперервної та дискретної частотної модуляції.

1. Кочемасов В. Н. Формирование сигналов с линейной частотной модуляцией / Кочемасов В. Н., Белов Л. А., Оконешников В. С. М.: Радио и связь, 1983. 192 с. 2. Варакин Л. Е. Теория сложных сигналов. — М.: Сов. радио, 1970. 376 с. 3. Доматырко Д. Г. Моделирование ЛЧМ сигналов и их достоинства перед другими сложными сигналами // Вестник Воронежского государственного технического университета, 2010. Вып. № 4. Т. 6. 4. Подлесный А. В. Многофункциональный ЛЧМ ионозонд для мониторинга ионосферы / А. В. Подлесный, И. Г. Брынько, В. И. Куркин, В. А. Березовский, А. М. Киселев, Е. В. Петухов // Гелиогеофизические исследования. 2013. Вып. 4. C. 24–31. 5. Елсуков А. А. Синтез и анализ численной модели вертикального однопозиционного ЛЧМ зонда // Вестник МарГТУ. Радиотехнические и инфокоммуникационные системы. 2009. № 1. С. 12–20. 6. Кочемасов В. Н., Кряжев В. П., Оконешников В. С. ЛЧМ сигналы с внутриимпульсной фазовой манипуляцией / Радиотехника. 1980. Т. 35. № 2. С. 57–60. 7. Ашимов Н. М., Шустик Н. А. Помехоустойчивость и помехозащищенность командной радиолинии управления, работающей с широкополосными ЛЧМ-сигналами. Спецтехника и связь. 2010. Вып. № 1. 8. Зачиняев Ю. В. Анализ и классификация формирователей линейно-частотно-модулированных радиосигналов c точки зрения уменьшения длительности формируемых сигналов // Современные проблемы науки и образования. 2012. № 5. 9. Ткаченко А. Прямая цифровая модуляция: принципы и решения // Электроника: наука, технология, бизнес. 2014. № 3. С. 162–174. 10. Радиоэлектронные системы: Основы построения и теория: справочник. Изд. 2-е, перераб. и доп. / под ред. Я. Д. Ширмана. М.: Радиотехника, 2007. 512 с. 11. Радіолокаційна системотехніка / Багдасарян С. Т., Кулявець Ю. В., Шипіцин С. І. Х.: ХВУ, 2002. 243 с. 12. Levanon, N. Radar signals / N. Levanon, E. Mozeson. John Wiley & Sons, Inc. 2004. 427 с. 13. Варакин Л. Е. Системы связи с шумоподобными сигналами. М.: Радио и связь, 1985. 384 с. 14. Аналіз можливостей ДЧМ сигналів щодо підвищення функціональності радіолокаційних систем / В. А. Таршин, О. В. Очкуренко, О. Л. Кузнєцов // Збірник наукових праць ХУПС. Х.: ХУПС, 2013. Вип. 1 (34). С. 97–101. 15. Баскаков С. И. Радиотехнические цепи и сигналы: учебник для вузов. 3-е изд. М.: Высшая школа, 2000. 462 с. 16. Теорія сигналів: підручник / Сумик М. М., Прудиус І. Н., Сумик Р. М.; Ін-т інновац. технологій і змісту освіти М-ва освіти і науки України. Л.: Бескид Біт, 2008. 232 c.