МЕДІАТЕКА ЯК ПРОГРЕСИВНИЙ МНОГОФУНКЦІОНАЛЬНИЙ ПРОСТІР

1
Кафедра Містобудування Одеська державна академія будівництва та архітектури Архітектурно-Художній інститут

У статті розглядається еволюція публічної бібліотеки, сучасні функціональні зони бібліотеки та їх з значимість у житті суспільства. Було проаналізовано закордонний досвід розвитку публічних бібліотек. Виявлено, що бібліотека перетворилася на медіатеку під впливом технологій, а згодом, під впливом соціуму перетворилась у медіа - бібліотечний центр. Цифрова ревоволюція привнесла нові методи використання інформаціі,  культурні навички, шляхи комунікації та роботи та нові економічні та законодавчі умови (авторське право). Прорив інтернету 20 років тому змінив основи бібліотеки та парадигма "забезпечувати доступ до інформації" потроху втрачає значення. Зараз існує попит на гнучкість та здатність бути інноваційним. У публічних бібліотек та медіатек набагато стала різноманітніша група користувачів та ширші цілі. Головні тренди у нових послугах це більш активне  навчання та соціальна діяльність, заходи з медіа та громадської грамотності, семінари, місце зустрічей, щоденна інформація про життя. IFLA пропонує чотири сценарії бібліотека традиційна, бібліотека "електронна", "Бібліотека як місце подій", "Вітальня громади". Розглянута Модель чотирьох чинників для функціонального призначення простору сучасної бібліотеки. Модель використовується для побудови нових бібліотек, модифікації існуючих бібліотек та дизайну інтер'єрів окремих бібліотечних просторів. Дослідження виявили, що модель втілює чотири загальні цілі для публічної бібліотеки: Досвід, Розширення можливостей, Залучення та Інновації. Запропоновано термін для визначення «медіа-бібліотечного центру»

Gushul, Y.V., Kozhenkin I.A., Lavrova K.B. «Modern Library as a Designed Sociocultural Space.» Bulletin of the Chelyabinsk State Academy of Culture and Arts, 2013: 79-85.

Jochumsen, H. The four-space model. Copenhagen, 2016.

Koen, D., Lesneski, T.E. Library Design for the 21st Century: Collaborative Strategies to Ensure success . IFLA, 2018.

Ryynänen, Mirja. Resolution on the role of libraries in modern societies. The European Parliament, 1988.

—. «The role of libraries in modern society.» 7th Catalan Congress. 1999. 20.

The Agency for Culture and Palaces. Model programme for public libraries . без дати. https://modelprogrammer.slks.dk/en/.

—. The Library as a Performative Space. без дати. https://modelprogrammer.slks.dk/en/challenges/zones-and-spaces/the-libra...¬e/.

Tropnikova, V.V. «International experience of reforming higher education systems on the example of the Scandinavian countries.» Scientific and Methodical Electronic Magazine "Concept", № 12 (2017): 246-257.