СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПИТАННЯ РЕСТАВРАЦІЇ ЦВИНТАРЯ БІЛЯ ЦЕРКВИ СВ. ДУХА В РОГАТИНІ.

Автори:
Національний університет «Львівська політехніка», кафедра архітектури та реставрації

Рогатин є містечком давнім і історичним. Воно є відомим і знаменитим своїми історичними, культурними і архітектурними пам’ятками. Історичні цвинтарі, як і церкви є невід’ємною складовою частиною культурного пейзажу кожного міста і містечка. Для українців сам храм є надзвичайно важливим – це унаочнення, матеріальне втілення духовної сутності християнства. У давнину християн ховали довкола церков, а також в церковних криптах. Нажаль історичні цвинтарі є дуже вразливими до руйнувань – це фізичні, хімічні і біологічні чинники, а також людський фактор, як то звичайний вандалізм або звичайна некомпетентність при виконанні ремонтних чи опоряджувальних робіт. Для того щоб успішно створити і втілити програму збереження історичних кладовищ необхідно ретельно їх дослідити задокументувати, інвентаризувати, а також ретельно вивчити матеріал з якого виконані ці пам’ятки.

У дослідженні поставлено за мету вивчити існуючий стан історичного цвинтаря біля церкви Св. Духа в Рогатині. Дослідити матеріал, зокрема кам’яний, меморіальної пластики цвинтаря, проаналізувати причини його знищення і пошкоджень. Показати виклики та завдання пов’язані з реставрацією і збереженням цього об’єкту.

Сьогодні  відомим Рогатин роблять ім’я Роксолани і пам’ятка включена у список світової спадщини ЮНЕСКО це дерев'яна Церква Зішестя Святого Духа. Історичний цвинтар біля церкви Зішестя Святого Духа перебуває в задовільному стані і зберіг свою історичну і мистецьку цінність.

Щодо  матеріалу надгробних пам’ятників він є дуже різний. Що стосується руйнувань і пошкоджень всі природні чинники руйнування  працюють. На діючому цвинтарі  додається ще людський фактор -  як нефаховий ремонт  чи впорядкування пам’ятників. Не менш шкідливою може бути і бездіяльність. Як кожен окремий пам’ятник, так і цвинтар в цілому для того щоб постійно перебувати в доброму стані  вимагають постійного догляду.

Історичний цвинтар біля церкви Зішестя Святого Духа в Рогатині вимагає визначення і затвердження свого правового статусу і прийняття концепції щодо його подальшого функціонування і використання. Виклики щодо способу і методики збереження мусять вирішуватися фахівцями з урахуванням особливого пам’яткового статусу, а значить крім українського ще і міжнародного законодавства.

Brykowsli, R., 1995. Wooden church architecture in the crown lands of the Republic of Poland, Warszawa.
Drahan M., 1937 Ukrainian wooden churches, Lviv
Kutnyi A., 2009. Sacred wooden architecture in the Carpathian Mountains, Munchen
Lipska D.,.Swiatkowski M, Warchol M., Fichuk L., Somochkin I. 2015. Conservation and landscape study for the church of Pentecost in Rohatyn, a UNESCO world heritage property - Warszawa-Lviv
Archive of the Institute "Ukrzahidproektrestavratsiya", file no. І-26-9
Wortman D. 2012 Rohatyn // Encyclopedia of the History of Ukraine: in 10 vols.. Kyiv: Naukova dumka.
Zavada V. 2000. Monuments of architecture and urban planning of Ukraine.- Kyiv: Теhnika
Mozdur М. 2009 Ukrainian folk memorial sculpture.- Lviv,
Slobodian V. 2004 Temples of Rohatyn region. Lviv: Logos