Конструкція побудови ефективної держави у сучасному світі: аналіз концепцій та підходів

С. Є. Опанасенко

Проведено теоретико-методологічний аналіз сутності та основних концепцій побудови ефективної держави. Охарактеризовано її як нову якість державної організації суспільства. Здійснено теоретичну ідентифікацію ефективної держави, представлену різними національними школами. Розкрито концептуальні й методологічні суперечності щодо її розуміння. Охарактеризовано основні проблеми, які характерні для побудови ефективної держави в межах національних дослідницьких шкіл. Розкрито методологічні аспекти щодо конкретизації її структурних елементів. Систематизовано основні концепції побудови ефективної держави («менеджеристська, управлінська держава» «обмежена держава» «ресурсна держава», «патерналістська держава», «демократична держава», «сильна держава»). Визначено основні показники рівня ефективності держави, серед яких: економічне зростання, активна участь і підтримка громадськістю політики держави, утвердження відповідного рівня публічності функціонування інститутів держави, здатність інституційних структур держави реалізовувати відповідні модернізаційні проекти, запровадження серії реформ у сфері державного управління.

1. Государство в меняющемся мире: Отчет о мировом развитии. 1997 / Кушлин В. И. ; пер. с англ. М., 1997. 728 с.
  2. Там само. С. 425.
  3. Бальцерович Л. Навстречу ограниченному государству / пер. с англ. М., 2007. 389 с.
  4. Крорринг В. И. Искусство управления. М., 2007. 518 с.
  5. Кордонский С. Г. Ресурсное государство : сб. ст. М., 2006. 489 с.
  6. Корищенко К. “Блокчейн изменит знакомый нам мир” // Материалы выступления на девятом Гайдаровском форуме “Современные вызовы госуправления”. URL : https://www.finversia.ru/interview/konstantin-korishchenko- blokchein-izmenit-znakomyi-nam-mir-30739.
  7. Ротбард М. Власть и рынок: Государство и экономика / пер. с англ. Б. С. Пинскера ; под ред. Г. Сапова. Челябинск: Социум, 2013. 509 с.
  8. Долгаева Е. И. Патернализм или эффективное государство: социальные ожидания населения // Регионология. 2013. № 4. С. 77–94.
  9. Там само.
  10. Кара-Мурза С. Г. Государственный патернализм — цивилизационное измерение. URL : http://rexstar.ru/uploads/content/lib_7cdb3690a58a72149f.
  11. Валлернстайн И. Конец знакомого мира: Социология XXI века / пер. с англ. ; под ред. В. И. Иноземцева. М. : Логос, 2004. 368 с.
  12. Кочетков А. П. Национальное государство в условиях глобализации // Полис. 2014. № 4. С. 63–76.
  13. Ильин И. А. Справедливость или равенство? (сер. И. А. Ильин. Собрание сочинений). М. : ПСГТУ, 2006. 576 с.
  14. The Democratization and Modernization: a Discussion about the Challenges of the XXI Century / V. L. Inozemtsev [et al.] ; Research Center of Postindustrial Society ; еd. V. L. Inozemtsev. M. : Publ. House “Europe”, 2010. 318 p.
  15. Ильин И. А. Общее учение о государстве и праве. О сущности правосознания // Ильин И. А. Собрание сочинений : в 10 т. Т. 4. М. : Русская книга, 1994. С. 45–415.
  16. Гомеров И. Н. Государство и государственная власть: предпосылки, особенности, структура. М. : ООО “Издательство ЭКЭА”, 2002. 832 с.
  17. Власть и политика: институционные вызовы XXI века // Политическая наука. Ежегодник 2012 / Российская ассоциация политической науки ; гл. ред. А. И. Соловьев. М. : РОССПЭН, 2012. 446 с.
  18. Keane J. The Life and Death of Democracy. UK: Simon & Schuster /W. W. Norton & Company, 2009. 992 p. URL : http://universal_en_ru.academic.ru/1715879/numerative.
  19. Антанович Н. А. Теория политических систем. Минск : ТетраСистемс, 2008. 208 с.