СТРАТИНСЬКІ МІСЬКІ УКРІПЛЕННЯ: ДАТУВАННЯ СПОРУДЖЕННЯ, ЕФЕКТИВНІСТЬ, РОЗПЛАНУВАЛЬНІ ТА ОБ’ЄМНО-ПРОСТОРОВІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

кафедра архітектури та містобудування Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Івано-Франківськ

У статті за результатами наукових експедицій і натурних обстежень розглядається проблеми датування спорудження, ефективності функціонування, локалізації й ідентифікації споруд і укріплень, розпланувальна і об’ємно-просторова структура стратинських міських фортифікацій. Актуальність дослідження визначається тим, що міським фортифікаціям Стратина окрім звітів чотирьох наукових експедицій, не було присвячено жодної повноцінної наукової статті.  У дослідженні на основі аналізу історичних джерел та військово-політичної ситуації висувається припущення про період будівництва міських укріплень та їх роль у польсько-турецьких війнах 1670-х років. За аналізом картографічних джерел та натурних обстежень проведено аналіз розпланувальної структури, визначено локацію та ідентифіковано фортифікаційні споруди і укріплення. На підставі аналізу фортифікаційних і технологічних особливостей збережених фрагментів валів, ровів і майданчиків споруд зроблено висновок, що стратинські міські укріплення належать до поширених на західноукраїнських землях шанців бастейної системи оборони.

Baczkowski, M., 2020. Na styku kultur i narodów. Galicyjskie miasta i miasteczka w józefińskim katastrze gruntowym, T. XXXVI: Podhajce, Stratyn i Zawałów. Krakow.

Biesiadecki, F., 1931. Powiat rohatynski. Lwόw.

Bogdanowski, J., 1996. Architektura obronna w krajobrazie Polski. Warszawa-Krakow.

Budzyński, Z., 2018. Galicja na józefińskiej mapie topograficznej 1779-1783, Т. 13. Warszawa.

Józefowicz, T., 1854. Kronika miasta Lwowa od roku 1634 do 1690 obejmująca w ogólności dzieje dawnej Rusi Czerwonej a zwłaszcza historyą arcybiskupstwa lwowskiego w tejże epoce. Lwow.

Prochaska, A., 1918. Zamki kresowe i kresowa szlachta. Przewodnik Naukowy i Literacki: dodatek do Gazety Lwowskiej. Z. 12.

Rąkowski, G., 2006. Przewodnik po Ukrainie Zachodniej. Cz. II. Podole. Pruszkow.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, 1890. T. 11. Warszawa.

Stupnicki, H., 1859. Herbarz polski i imionospis zasłużonych w Polsce ludzi wszystkich stanów i czasów: ułożony porządkiem alfabetycznym na podstawie Herbarza Niesieckiego, T. 2.  Lwow.

Замки и Крепости Украины, 2014. Стратин: городские укрепления [online] Доступно: <https://forum.zamki-kreposti.com.ua/topic/941-стратин-городские-укрепления> [Дата звернення: 16 червень 2023]

Игнаткин, И.А., ред., 1990. Архитектурно-реставрационные термины. Методическое пособие. Киев

Конопада, Р. П.,  2004. Дослідження збереженості історичної архітектурно-планувальної системи та забудови міст і містечок Рогатинщини. Вісник НУ «Львівська політехніка», 505. Львів. С.251–255.

Коритко, Р., 2003. Стратин – село Опільського краю. Історико-краєзнавчий нарис. Львів.

Коритко, Р., 2015. Древній славен – Рогатин. Старожитності Рогатинщини. Упор. Я. Польовий.  Львів: Тріада плюс. C.6-15.

ЛНБ ім. В. Стефаника. Ф. 5. Оп. 1. Спр. 2836: Regestratura privilegiorum ac dekretorum pro parte oppidorum in regnis Galliciae

Маланюк, С., 1989Стратин.  В: Любович, У., ред. Рогатинська земля. Збірник історично-мемуарних, етнографічних і побутових матеріялів, Т.1Нью-ЙоркПарижСіднейТоронто. C.165-168.

Мацюк, О., 2001. Твердині Рогатинщини. Рогатинська Земля, Т.2. Львів. С.18-25.

Падик, І., 1989.  Стрятин. В: Любович, У., ред. Рогатинська земля. Збірник історично-мемуарних, етнографічних і побутових матеріялів, Т.1Нью-ЙоркПарижСіднейТоронто. C. 759-766.

Плужников, В. И., 1995. Термины российского архитектурного наследия. Словарь-глоссарий. Москва.

Стратин: люди, історія, звичаї, 1990-і рр. Рукописана історія села. Стратин. Архів науково-редакційного відділу «Звід памяток історії та культури Івано-Франківська область». Тека: Географічний каталог. Папка: Рогатинський район.

Федунків, З. Б., 2017. Оборонні споруди Галицької землі руського воєводства 1434-1772 рр. як об’єкти культурної спадщини. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук.  Київ, 2017. Додаток А.02.6. №25.

Федунків, З., 2013. Фортеці, замки та інкастельовані споруди Прикарпаття на карті Фрідріха фон Міга. Археологія & Фортифікація Середнього Подністров'я. Збірник матеріалів. ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника. – Кам'янець-Подільський. C.166-173.