Особливості роботи перетворювачів автономної системи електроживлення

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»

Метою статті є визначення умов постійної сумісної роботи сонячної батареї та дизель-генератора з використанням еквівалентних схем заміщення та врахуванням особливостей зовнішніх характеристик для підвищення енергоефективності систем електроживлення.

Дизель-генератор використовується в автономній системі як джерело гарантованого електроживлення і дозволяє значно зменшити вплив зовнішніх факторів на рівень енергії споживання. Стохастичний характер енергії відновлюваних джерел вимагає присутності в складі системи електроживлення накопичувача та спеціалізованої системи керування для виконання умови відбору максимальної енергії та забезпечення енергетично ефективного режиму роботи всієї системи.

Враховуючи, що в колі постійного струму на виході дизель-генератора ввімкнено керований випрямляч, дизель-генератор представлений еквівалентною схемою джерела напруги. Проведено аналіз струму у гілці з дизель-генератором у граничних випадках та визначена умова, при якій струм не змінює напрямок, і синхронний генератор дизель-генератора не переходить в режим двигуна.

Розраховано потужність, яка передається в навантаження та визначено умову при якій при відповідних співвідношеннях внутрішніх опорів джерел, потужність приймає максимальне значення.

Оскільки зовнішні характеристики сонячної батареї і дизель-генератора є нелінійними, то для забезпечення енергетично ефективного режиму роботи системи необхідно, щоб випрямляч на виході дизель-генератора забезпечував його роботу в режимі джерела струму з керованою зовнішньою характеристикою та генерацією певного рівня енергії в навантаження.

1. R. Hirnyak, “Offered Structure of Uninterruptible Power Supply Systems,” in Proc. Modern Problems of Radio Engineering, Telecommu­nications, and Computer Science International Conference, pp. 454-455, Ukraine, 2006.
  2. C.V. Nayar, M. Ashari, and W.W.L. Keerthipala, “A grid-interactive photovoltaic uninterruptible power supply system using battery storage and a back up diesel generator”, IEEE Transactions on Energy Conversion, vol. 15, no. 3, pp. 348-353, 2000.
  3. J.M. Guerrero, Lijun Hang, and J. Uceda, “Control of Distributed Uninterruptible Power Supply Systems,” IEEE Transactions on Industrial Electronics, vol. 55, no. 8, pp. 2845-2859, 2008.
  4. O.N. Yurchenko and A.E. Hrechko, “Uninterruptible power supply devices with semiconductor converters,” Tekhnichna Elektrodynamika, vol. 5, pp. 98-100, 2014. (Russian)
  5. V.Ya. Romashko, “To the question on maximum power selection from electrical energy sources”, Electronika i svyaz, vol. 4, pp. 28-34, 2013. (Ukrainian)
  6. K. Siri, F. Chen, and M. Batarseh, “Unified maximum power tracking among distributed power sources”, in Proc. Twenty-Ninth Annual IEEE Applied Power Electronics Conference and Exposition (APEC), pp. 2985-2992, 2014.
  7. S. Umer, M. Kaneko, Yasuo Tan, and A.O. Lim, “Priority based maximum consuming power control in smart homes”, in Proc. IEEE PES Innovative Smart Grid Technologies Conference (ISGT), pp. 1-5, 2014.
  8. K. Siri, “System Maximum Power Tracking among distributed power sources”, in Proc. IEEE Aerospace Conference, pp. 1-15, 2014.
  9. V.S. Kamaev and Yu.S. Peterheria, “ Optimization of backup power supply system operation with diesel generator”, Proceedings of the Institute of Electrodynamics of NAS of Ukraine, vol. 13, no. 1, pp. 38-41, 2006. (Russian)
  10. V.M. Andreev, V.A. Grilihes, and V.D. Rumiantsev, Photoelectric conversion of concentrated solar radiation. Lviv, Ukraine: Nauka, 1989. (Russian)
  11. R. Faranda and S. Leva, “Energy comparison of MPPT techniques for PV Systems,” WSEAS Transactions on Power Systems, vol.6, no. 3, pp. 446-455.
  12. V.S. Rudenko, V.Ya. Romashko, and V.G. Morozov, Power converters. Part 1. Kyiv, Ukraine: ISDO, 1996. (Ukrainian)