Категоричний негативний висновок в експертизі наркотичних засобів

Victoria Zubyk, Volodymyr Baranyak. Categorical negative conclusion in the examination of narcotic drugs. https://science.lpnu.ua/law/all-volumes-and-issues/volume-10-number-3-39...

Національний університет «Львівська політехніка»
Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права та психології

У статті розглянуто обґрунтування надання експертом категоричного негативного висновку на прикладі експертного дослідження наркотичних засобів з рослини маку. Надану на експертизу рослинну масу, яка за зовнішніми ознаками схожа на макову солому, досліджували мікроскопічним та хімічним методами. Внаслідок мікроскопічного дослідження були виявлені характерні для маку снодійного анатомо-морфологічні елементи, що є підставою відносити досліджувану речовину до макової соломи. Згідно з переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів макова солома, що містить наркотично-активні алкалоїди опію, належить до наркотичних засобів. Для підтвердження наявності у маковій соломі наркотично-активних алкалоїдів опію дослідження проводили мікроскопічним методом та методом тонкошарової хроматографії. Унаслідок дослідження встановлено, що надана на дослідження макова солома не містить наркотично активних алкалоїдів опію, а, отже, не є наркотичним засобом. Відсутність алкалоїдів опію можна пояснити багаторазовою екстракцією макової соломи, про що свідчить її зовнішній вигляд, колір і запах розчинника. Дослідження залишків речовини темно-коричневого кольору з поверхні посуду проводили методом тонко шарової хроматографії за стандартною методикою. Внаслідок дослідження виявлені слідові кількості морфіну, який належить до наркотичних засобів. За результатами дослідження був наданий категоричний негативний висновок, що може бути підставою для закриття кримінального провадження. Наявність незначної кількості морфіну у речовині з поверхні посуду на прийняття такого рішення суттєво не впливає.

1. Kryminalnyi protsesualnyi kodeks Ukrainy [Criminal procedure code of Ukraine] (Zakon Ukrainy). № 4651-VI (2012). Vylucheno z http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17. [in Ukrainian].

2. Ivaniuk R. V., Yurchyshyn V. D. (2013). Suchasna klasyfikatsiia vysnovkiv eksperta: kryminalistychnyi i kryminalno-protsesualnyi aspekt. [Modern classification of expert conclusions: forensic and criminal procedural aspect ]. Kryminalistychnyi visnyk. ( 1 (19)), 72. [in Ukrainian].

3. Romaniuk B. V. (2002). Suchasni teoretychni ta pravovi problemy vykorystannia spetsialnykh znan u dosudovomu slidstvi. [Modern theoretical and legal problems of using special knowledge in pre-trial investigation]. Kyiv: NAVS Ukrainy. [in Ukrainian].

4. Bulyha A. Z. (2005). Analiz i otsinka ekspertnykh vysnovkiv v kryminalnykh spravakh [Analysis and assessmentof expert opinions in criminal cases]: tezy vystupiv uchasnykiv konferentsii prokuroriv-kryminalistiv, nachalnykiv upravlin karnoho rozshuku, NDEKTs UMVS oblastei ta oblasnykh biuro sudovo-medychnoi ekspertyzy MOZ Ukrainy (s. 27–36). 14 – 15 bereznia, 2005, Kyiv, Ukraina: Ukrainskyi tsentr dukhovnoi kultury. [in Ukrainian].

5. Perelik narkotychnykh zasobiv, psykhotropnykh rechovyn i prekursoriv [List of narcotic drugs, psychotropic substances and precursorsv] (Postanova KM Ukrainy). № 770. (2000). Vylucheno z https://ips.ligazakon.net/document/KP000770?an=627. [in Ukrainian].