Особливості взаємодії суб’єктів кодифікації трудового законодавства в Україні

Ulyana Beck. Features of the interaction of subjects of the codification of labor legislation in Ukraine.

Автори:
кандидат юридичних наук, асистент кафедри цивільного права та процесу Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка»

У статті окреслено особливості розвитку взаємодії суб’єктів кодифікації національного трудового законодавства. Відзначено, що рівень дійсної реалізації прав працівниками і роботодавцями визначає і характер взаємодії суб’єктів кодифікації трудового законодавств, що виникає у зв’язку з процесом реалізації громадянами конституційного права на працю. Тому для забезпечення рівних можливостей участі у кодифікаційних роботах працівників і роботодавців у Трудовому кодексі України варто чітко визначити їх основні права. Зокрема, закріплення основних трудових прав працівників і роботодавців повинно відбуватися в аспекті розширення застосування міжнародних стандартів залучення працівників до прийняття юридично важливих рішень. Передбачення рівних прав для працівників і роботодавців та спрямованість трудового законодавства на розширення повноважень працівників і роботодавців у процесі праці дозволить оптимізувати трудові правовідносини в цілому.

Визначено такі особливості взаємодії суб’єктів кодифікації трудового законодавства: 1) залучення представників громадськості, а саме працівників, роботодавців та їх об’єднань до процесу прийняття нового Трудового кодексу України; 2) підвищення авторитетності кодифікації в частині розширення трудових прав працівників; 3) делегування розв’язання питань, що вирішуються на централізованому рівні, на локальний рівень; 4) узгодження взаємодії суб’єктів офіційної кодифікації трудового законодавства в Україні та Ради Європи, Європейської комісії як інституції Європейського Союзу, на яку покладаються функції виконавчого органу; 5) посилення колективно-договірного регулювання у межах соціального діалогу, що впливає на формування нових положень проекту Трудового кодексу України; 6) спільна спрямованість на узгодження норм галузі трудового права та норм трудового законодавства; 7) необхідність створення єдиного кодифікаційного органу в Україні – Вищої кодифікаційної комісії.

1. Kodeks zakoniv pro pratsiu Ukrainy. [Labor Code of Ukraine]. Baza danykh «Zakonodavstvo Ukrainy» / VR Ukrainy. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08 (Accessed: 17.02.2023) [in Ukrainian].

2. Fedorov I. O. (2006) Kodyfikatsiia administratyvno-deliktnoho zakonodavstva: [Codification of administrative and tort legislation]: monohrafiia. Zaporizhzhia: VPO Zaporizhzhia Publ. 321 p. [in Ukrainian].

3. Koalitsiina uhoda Verkhovnoi Rady Ukrainy: Uhoda vid 24.11.2014 roku Verkhovnoi Rady Ukrainy VII sklykannia.[Coalition agreement of the Verkhovna Rada of Ukraine: Agreement dated November 24, 2014 of the Verkhovna Rada of Ukraine of the VII convocation]. URL: http://samopomich.ua/wpcontent/uploads/2014/11/Koaliciyna_uhoda_parafova.... (Accessed: 11.06.2023) [in Ukrainian].

4. Zakonoproekt Trudovoho kodeksu vid 27.12.2014 № 1658.[Draft Law of the Labor Code of 12/27/2014 No. 1658]. Baza danykh «Zakonodavstvo Ukrainy» / VR Ukrainy. URL: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=53221 (Accessed:17.02.2023). [in Ukrainian].

5. Protsevskyi O. I. (2014) Metodolohichni zasady trudovoho prava: [Methodological principles of labor law] monohrafiia. Kharkiv: KhNADUPubl. 260 p. [in Ukrainian].

6. Krasnov Ye. V. (2013) Osnovni trudovi prava: mizhnarodni standarty i zakonodavstvo Ukrainy [Basic labor rights: international standards and legislation of Ukraine]: monohrafiia. Odesa: Feniks Publ. 178 p. [in Ukrainian].

7. Andriiv V. M. (2011). Do pytannia zakhystu trudovykh prav pratsivnykiv. [Regarding the protection of labor rights of employees]. Aktualni problemy derzhavy i prava. Vol. 57. P. 343–347. [in Ukrainian].

8. Venediktov S. V. (2012) Pravove rehuliuvannia trudovykh vidnosyn: vitchyznianyi ta zarubizhnyi dosvid. [Legal regulation of labor relations: domestic and foreign experience]. Kyiv: Alerta Publ. 368 p. [in Ukrainian].

9. Trudove pravo Ukrainy: navchalnyi posibnyk. (2017) [Labor law of Ukraine: study guide.]. Kolektyv avtoriv; za red. V. O. Kuchera. Lviv: LvDUVS Publ. 564 p.

10. Kharchuk R. S. (2014) Osnovni pryntsypy pravotvorchoi diialnosti vykonavchykh orhaniv vlady v Ukraini. [Basic principles of law-making activity of executive authorities in Ukraine]. Naukovyi visnyk Khersonskoho derzhavnoho universytetu. Vol. 2. No 3. P. 190–193. [in Ukrainian].

11. Ukaz Prezydii Verkhovnoi Rady URSR «Pro umovy pratsi robitnykiv i sluzhbovtsiv, zainiatykh na sezonnykh robotakh».[Decree of the Presidium of the Verkhovna Rada of the Ukrainian SSR «On the working conditions of workers and employees engaged in seasonal work»]. Baza danykh «Zakonodavstvo Ukrainy» / VR Ukrainy. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310400-74#Text (Accessed: 11.06.2023). [in Ukrainian].