Причини та умови латентності окремих кримінальних правопорушень, які скоюються щодо учасників кримінального провадження

Mykhailo Huzela. Reasons and conditions of latency of certain criminal offenses, which are committed against participants in criminal proceedings. https://science.lpnu.ua/law/all-volumes-and-issues/volume-10-number-3-39...

Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права та психології

Стаття присвячена дослідженню проблеми латентності кримінальних правопорушень, скоюваних щодо учасників кримінальних проваджень, як одного з елементів оцінки реального рівня злочинності у сфері правосуддя і, зокрема, в сфері кримінальних проваджень. На основі аналізу наукових позицій з приводу дефініції та основних ознак латентності, висловлених низкою вчених у галузі кримінології, матеріального та процесуального права, констатовано наявність цілого комплексу передумов для констатації високого рівня латентності злочинності щодо учасників кримінального провадження. За допомогою загальнонаукових методів пізнання з’ясовано об’єктивні закономірності виникнення латентності окремих видів кримінальних правопорушень в аналізованій сфері, а також запропоновано дієві механізми подолання латентності кримінальних правопорушень, скоюваних щодо учасників кримінальних проваджень через виявлення комплексу передумов високого рівня латентності злочинів у цій сфері. У зв’язку з цим сформульовано систему механізмів виявлення такого виду кримінальних правопорушень через умовне відмежування непізнаваної латентної злочинності від пізнаваної, оскільки переважна більшість латентних кримінальних правопорушень, скоюваних щодо учасників кримінальних проваджень, охоплюються поняттям пізнаваної злочинності, що, безперечно, має практичне значення для розробки системи заходів попередження злочинності у цій сфері.

1. Alykperov D. Poniatye y prychynы latentnoi prestupnosty / Kh. D. Alykperov, R. Y. Rasulov; Nauch.-metod. sovet pry prokurature AzSSR; Bakynskaia spets. sred. shkola mylytsyy ym. N. K. Ryzaeva MVD SSSR. – Baku, 1989. – 39 p. [in Russian].

2. Akhmedov V.A. Latentnist zlochyniv proty pravosuddia: umovy ta prychyny vynyknennia , metody vyiavlennia// Naukovi pratsi Natsionalnoho aviatsiinoho universytetu. Seriia: Yurydychnyi visnyk «Povitriane i kosmichne pravo». № 4 (49) 2018 p.170-175. [in Ukrainian].

3. Lytvak O. M. Derzhavnyi kontrol za zlochynnistiu: dys. … kand. yuryd. nauk: spets. 12.00.08 / O. M. Lytvak. – Kh., 2001. – 377 p. [in Ukrainian].

4. Zakaliuk A. P. Kurs suchasnoi ukrainskoi kryminolohii: teoriia i praktyka: u 3 kn. / A. P. Zakaliuk. – K.: Vyd. Dim «In Yure», 2007; Kn. 1: Teoretychni zasady ta istoriia ukrainskoi kryminolohichnoi nauky. – 424 p. [in Ukrainian].

5. Humin O. M. Poniattia latentnoi zlochynnosti ta napriamy yii profilaktyky / O. M. Humin, M. Zubach // Visnyk Natsionalnoho universytetu «Lvivska politekhnika». Yurydychni nauky. – 2015. – № 824. – P. 424-429. [in Ukrainian].

6. Obolentsev V. F. Aktualni problemy latentnoi zlochynnosti: avtoref. dys. … kand. yuryd. nauk: spets. 12.00.08 / V. F. Obolentsev. – Kharkiv, 2001. – 18 p. [in Ukrainian].

7. Poklad V. I. Metodolohiia ta metodyka vyvchennia latentnoi zlochynnosti: navch. posibnyk / V. I. Poklad; MVS Ukrainy; Luhan. derzh. un-t vnutr. sprav. – Luhansk: RVV LDUVS, 2007. – 48 p. [in Ukrainian].

8. Akhmedov V.A.  Protydiia zlochynam proty pravosuddia za kryminalnym zakonodavstvom Azerbaidzhanskoi Respubliky ta Ukrainy: dys. … dokt. yuryd. nauk: 12.00.08 / Instytut derzhavy i prava imeni V. M. Koretskoho NAN Ukrainy. – Kyiv, 2021. – 433 p. [in Ukrainian].

9. Sukhonos V. V. Pravovi zakhody protydii koruptsii v Ukraini v suchasnykh umovakh: naukovoteoretychni aspekty: monohrafiia / V. V. Sukhonos. – Sumy: Universytetska knyha, 2015. – 74 p.

10. Khramov S. M. Latentnaia prestupnost: metodolohyia poznanyia y osnovnыe napravlenyia protyvodeistvyia: monohrafyia / S. M. Khramov; Brest. hos. un-t ymeny A. S. Pushkyna. – Brest: BrHU, 2010. – 169 p. [in Ukrainian].