Метод побудови інтелектуальних метапошукових систем на основі адаптації онтології

2008;
: cc. 151 - 158

*Даревич Р., Досин Д., Литвин В.

Національний університет «Львівська політехніка», кафедра інформаційних систем та мереж

*Фізико-механічний інститут ім. Карпенка

Наведено метод побудови інтелектуальних метапошукових систем на основі адаптації онтології до потреб користувачів. Для здійснення адаптації вводяться ваги понять онтології та ваги зв’язків між ними. Автори запропонували метрику, за допомогою якої визначається відстань між текстовими документами. Використовуючи регресійний аналіз, метрика переводиться в числову оцінку рангування знайдених документів.

This article considers intelligent metasearch systems based on ontology adaptation for users. Ontology term and connection weights are proposed for the ontology adaptation. Authors propose metric that helps to define distance between text documents. Using regressive analysis metric is transformed into document rank.

1. Гаврилова Т.А., Хорошевский В.Ф. Базы знаний интеллектуальных систем. – СПб.: Питер, 2001. – 383 с.
  2. Досин Д. Г., Даревич Р. Р. Побудова базової ланки онтології елемента мультиагентної системи  //  „Искуственный  интелект”.  ІПШІ  „Наука  і  освіта”.  –  2003.  –  Вип.  3.  –  С.  436–444.
  3. Даревич Р. Р., Досин Д. Г., В. В. Литвин. Mетод автоматичного визначення інформаційної ваги понять в онтології бази знань // Відбір та обробка інформації. – 2005. – Вип. 22(98). – С. 105–111.
  4. Dosyn D. G., Darevych R. R., Lytvyn V. V. Modelling of the intelligent text recognition agents based  on  dynamic ontology. // Тези доп. IV міжнар. конф. „Інтернет – Освіта – Наука – 2004”, Збірник матеріалів конференції. – Вінниця: УНІВЕРСУМ – Вінниця, 2004. – Т. 2. – С. 577–579.