Aналіз нестаціонарного процесу руху газу в трубопроводі

2009;
: cc. 152 - 157

А. Дацюк*, Я. П’янило, М. Притула, Н. Притула, Б. Землянський

*ДК «Укртрансгаз»,
Центр математичного моделювання Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С. Підстригача НАН України

Побудовано наближений розв’язок нелінійної взаємозв’язаної системи диференціальних рівнянь у частинних похідних з розподіленими параметрами, яка описує рух газу в трубопроводі. На основі отриманого розв’язку досліджено вплив фізичних факторів на газодинамічні параметри руху газу (масові швидкості на початку і в кінці трубопроводу). Проаналізовано результати досліджень, отриманих під час обчислювального експерименту.

The approached decision of the nonlinear interconnected system of the differential equations in private derivatives with the distributed parameters which describes gas movement in the pipeline is built. On the basis of the received decision influence of physical factors on gasodynamic parameters of movement of gas (mass speeds in the beginning and in the end of the pipeline) is investigated. It is conducted the analysis of results of research received during computing experiment.

1. П’янило Я. Д. Дослідження нестаціонарного руху газу в трубопроводі з урахуванням градієнта густини та витрати маси // Фізико-математичне моделювання та інформаційні технології. — 2008. — Вип. 8. — С. 139–148.
  2. Александров А. В., Яковлев Е. И. Проектирование и эксплуатация систем дальнего транспорта газа. — М.: Недра, 1974. — 432c.
  3. Трубопровідний транспорт газу / М. П. Ковалко, В.ЯФ. Грудз, В. Б. Михалків та ін. — К.: Арена, 2002. — 600 с.
  4. Вплив зміни параметрів газу на розподіл тиску в горизонтальних трубопроводах / О. Михалевич, Д. Тимків Я. П’янило та ін. // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету: Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. — 2003. — № 4(9). — С. 30–36.