Комп’ютерне моделювання розподілу пластових тисків у нафтогазових родовищах

2009;
: cc. 157 - 163

А. Струк, Т. Матвійків , Є. Струк, І. Цмоць

Національний університет «Львівська політехніка», кафедра автоматизованих систем управління

Розглянуто спосіб побудови комп’ютерної моделі нафтогазоносного пласту, що є частиною більш загальної задачі — управління резервуаром. Для знаходження розподілу пластових тисків використано математичний апарат кінцево-різницевих рівнянь. Достовірність функціонування комп’ютерної моделі перевірено на типових тестових прикладах.

The mode of build-up of computer design of oil-and-gas reservoir, which is the part of more general task — the management of reservoi. There is used the a finite difference method for finding of reservoir pressure distribution. The computer model functioning authenticity was tested on typical test examples.

1. Ануфриєв И. Е. Самоучитель MatLab 5.3/6.x. — СПб.: БХВ — Петербург, 2003. — 736 с.
  2. Бойко В. С. Розробка та експлуатація нафтових родовищ: Підручник. 3-тє доп. вид. — К.: «Реал-Принт», 2004. — 695с.
  3. Колесов Ю.Б., Сениченков Ю. Б. Моделирование систем. Практикум по комп’ютерному моделированию в среде визуального моделирования M Studium: Учеб. пособие. — СПБ.: БХВ — Петербург, 2007. — 420с.
  4. Лозинський А., Мороз В., Паранчук Я. Розв’язування задач електромеханіки в середовищі пакетів MathCAD і MATLAB: Навчальний посібник. — Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2000. — 166 с.
  5. Метвюз Джон Г., Цинк Куртин Д. Численные методн. Использование MatLa. 3-е изд. Пер с англ. — М. : Изд. дом «Вильямс», 2001.-720 с.
  6. Нафтогазопромислова геологія: Підруч. для студ. вищ. навч. закл., що навчаються за спец. «Геологія нафти і газу» / О. О. Орлов, М.І. Євдощук, В. Г. Омельченко та ін.; За ред. О. О. Орлова. — К.: Наук. думка, 2005. — 432 с.
  7. Нифантов. А. В. Современное состояние математического моделирования пластових систем: Обз. инф. Сер.: Разработка и эксплуатация газових и газоконденсатних месторождений. — М.: ООО «ИРЦ Газпром», 2004. — 80 с.