Інформаційна сфера - ключовий фактор гібридної агресії Росії проти України (оглядова стаття)

Надіслано: Лютий 22, 2019
Прийнято: Квітень 18, 2019
Національний університет "Львівська політехніка"
Lviv National Polytechnic University

У статті досліджено особливості інформаційної складової російсько-української гібридної війни. Визначено основні напрями та інструменти російської деструктивної інформаційної діяльності, спрямованої на українське суспільство, охарактеризовано перешкоди на шляху протидії російській інформаційній агресії.

Відзначено, що сьогодні проблемою для російської пропаганди стала необхідність розвінчання тези про українців як про братній народ, а також формулювання різних інтерпретацій походження українців у російському дискурсі.

Доведено, що гібридна війна Росії проти України стала довгостроковим чинником впливу на національну безпеку нашої держави. Для того, щоб протистояти цьому впливові, слід сформулювати прозору та ефективну концепцію інформаційної безпеки; продовжити роботу щодо припинення діяльності проросійських телеканалів та радіо, виходу друкованої антиукраїнської продукції; українським ЗМІ оперативно спростовувати російську неправдиву інформацію; в максимально прозорому режимі висвітлювати роботу державних інституцій; підвищувати медіа грамотність українського населення та  налагодити активну інформаційну роботу на окупованих територіях.

Аржаковський, А. (2014). Розбрат України з Росією: стратегія виходу з піке. Погляд Європи. Харків: Віват.

Гетьманчук, М. (2017). Гібридна війна Росії проти України: інформаційний аспект. Військово-науковий вісник, Випуск 27, 296-307.

Горбулін, В., Власюк О., Лібанова Е., Лященко О. (2015).  Донбас і Крим: ціна повернення: монографія. Київ: НІСД.

Горбулін, В. (ред). (2017). Світова гібридна війна: український фронт (2017): монографія. – Харків: Фоліо.

Илларионов, А. (2014). К войне с Украиной Россия готовилась 11 лет, и она будет долгой. Отримано з  http:// facenews.ua/news/2014/255780

Каліновська, О., Криштопа, О., Назаренко, Є., Трохимчук, В., Феденко, Д. (2015). Неоголошена війна. Невідомі факти і хроніки АТО. Харків: «Клуб сімейного дозвілля».

Кедрин, О. (н/д.). Флаги, гербы и лозунги: о PR – проколах авторов «Новороссии». Отримано з sprotyv.info/ru/news/3694-flagu-gerby-i-lozungu-o-prokolax-avtorov-novorossii.

Кметь, С. (2014). Что такое Новороссия и как с ней быть. Отримано з www.pravda.com.ua/rus/artiecles/2014/08/15/7034916

Копійка, В., Дорошко, М., Балюк, В. (2018). Гібридна війна Росії проти України після Революції гідності: монографія. Київ: Ніка-Центр.

Магда, Є. (2017). Гібридна агресія Росії: уроки для Європи. Київ: КАЛАМАР.

Парубій, А. (2014). Війна Росії проти України і світу. Отримано з сайту Українська правда: www.pravda.com.ua/2014/08/7034046.

Почепцов, І. (2015). Сучасні інформаційні війни. Київ: Вид. дім «Києво-Могилянська академія».

Рущенко, І. (2015). Російсько-українська гібридна війна: погляд соціолога. Харків: ФОП Павленко О.І.

Сенченко, М. (2014). Латентна світова інформаційна війна. Київ: ФОП Стебеляк.

Стрельцов, Є. (2015). Сучасна війна у визначеннях Воєнної доктрини України. Національна безпека,  № 36, 12-18 вересня, 12

Требин, М. (2005). Войны ХХІ века. Москва: АСТ; Минск: Харвест.

Черненко, Т. (н/д.). Російське іномовлення як інструмент маніпулювання громадською думкою у трансатлантичному  просторі. Отримано з http://niss.gov.ua/articles/1834/