Про нас пишуть

 http://www.osvita.org.ua/news/66564.html

 Новини освіти та науки в Україні та світі

 

У Львові триває Xll Міжнародна наукова конференція «Проблеми української термінології Словосвіт 2012»

 

У Національному університеті «Львівська політехніка» (НУ ЛП) триває XII Міжнародна наукова конференція «Проблеми української термінології СловоСвіт 2012». Про це повідомляє прес-служба ВНЗ.

 Конференція – традиційне зібрання вчених-мовознавців, яке спільно організовують і проводять два урядових міністерства: освіти і науки, молоді та спорту, економічного розвитку та торгівлі України, державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості», Національний університет «Львівська політехніка», технічний комітет стандартизації науково-технічної термінології, Наукове товариство імені Тараса Шевченка, Львівське відділення Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка та Український термінологічний центр Америки (США і Канада).

 Учасники конференції обговорюють низку питань, які стосуються стану української термінології в різних сферах суспільного життя, видання та перевидання термінологічних словників, українського правопису, створення термінологічних баз і банків даних тощо. Зокрема, йдеться про теоретичні засади термінознавства, лексикографію та міжмовні зв’язки, нормування та стандартизацію термінології.

 Предметом обговорення є також питання термінології природничих знань (фізична, хіміко-біологічна, технічна, охорони здоров’я, сільськогосподарська) та термінології гуманітарних знань (мовознавча, суспільно-політична, правнича, військово-спортивна, філософсько-богословська).

 У рамках ХІІ Міжнародної наукової конференції відбудеться урочиста академія, присвячена 140-річчю з дня народження видатного українського науковця, а також пройде презентація нового «Словника-довідника термінології музейництва».

 

 28.09.2012 17:32, за матеріалами: Освітній портал

 

 

 

 http://mon.gov.ua/index.php/ua/?itemid=101&option=com_content&view=article&catid=94&id=12279

  Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України: офіційний веб-сайт

 

У Львівській політехніці обговорюють проблеми української термінології

 

У ці дні в Національному університеті «Львівська політехніка» триває XII Міжнародна наукова конференція «Проблеми української термінології СловоСвіт 2012». Це  традиційне  зібрання  вчених-мовознавців, яке  спільно організовують і проводять два урядових міністерства:  освіти і науки, молоді та спорту,   економічного розвитку та торгівлі України, держане підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості», Національний університет «Львівська політехніка», технічний комітет стандартизації науково-технічної термінології,  Наукове товариство імені Тараса Шевченка, Львівське відділення Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка та Український термінологічний центр Америки (США і Канада).

Учасники конференції обговорюють  низку питань, які стосуються стану української термінології в різних сферах суспільного життя, видання та перевидання термінологічних словників, українського правопису, створення термінологічних баз і банків даних тощо. Зокрема, йдеться про теоретичні засади термінознавства та лексикографії, лексикографію та міжмовні зв’язки, нормування та стандартизацію термінології. Предметом обговорення є також питання термінології природничих знань (фізична, хіміко-біологічна, технічна, охорони здоров’я, сільськогосподарська) та термінології гуманітарних знань (мовознавча, суспільно-політична, правнича, військово-спортивна, філософсько-богословська)

 Як наголошували учасники конференції, нині мовна ситуація  в Україні  характеризується низкою негативних явищ і тенденцій. Українську мову як державну ще належно не використовують у галузях науки, культури, освіти, права, інформатики, військової справи, судочинства тощо. Чи не найбільшою проблемою є стереотипи, що панують у науковій спільноті. Адже чимало українських вчених не готові сприймати новизну пропонованих українських термінів, віддаючи перевагу застарілим зрусифікованим, незважаючи на те, що воно є неправильними.

 У рамках ХІІ Міжнародної наукової конференції відбудеться урочиста академія, присвячена 140-річчю з дня народження видатного українського науковця, а також пройде презентація нового  «Словника-довідника термінології музейництва»

 

28 вересня 2012

 


 

Особлива тема — термінологія

 [Дванадцята міжнародна наукова конференція, на якій обговорювали проблеми української термінології, тривала у Львівській політехніці з 27 до 29 вересня]

 

Свято з краплею смутку

Поважний захід „Проблеми української термінології СловоСвіт-2012“ традиційно організував Технічний комітет стандартизації науково-технічної термінології (ТК СНТТ) під егідою Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Державного підприємства „Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якости“, Львівського відділення Всеукраїнського товариства „Просвіта“ імени Тараса Шевченка, Львівського відділення Всеукраїнського товариства „Просвіта“ імени Тараса Шевченка та Український терміноло­гічний центр Америки (США і Канади). Учасників конференції привітав про­ректор з наукової роботи університету Зорян Піх.

Предметом обговорення для мовознавців стали питання термінології природничих та гуманітарних знань. Зокрема, йшлося про теоретичні засади термінознавства, лексикографію та міжмовні зв’язки, нормування та стандартизацію термінології тощо.

 У межах СловоСвіту-2012 святкували двадцятиліття ТК СНТТ, основні завдання якого — розроблення концептуальних засад і практичних рекомендацій щодо унормування української науково-технічної термінології; організація та координація роз­роблення, експертизи, затвердження та впровадження україномовних термінологічних стандартів; створення комп’ютерного забезпечення та формування банку стандартів україн­ської науково-технічної термінології. Першим головою комітету з часу його заснування у 1992 році був професор Володимир Перхач, а в 1996 році структуру очолив професор Богдан Рицар. Особливо плідними для комітету були перші п’ять років роботи. За цей час він розробив і затвердив майже 600 термінологічних ДСТУ. Цікава і плідна співпраця зі створення українського глосарію відбувалася у 2004 році між ТК СНТТ та компанією „Microsoft Україна“.

 — Крім львівського осередку на базі Політехніки, був ще один при Київському політехнічному інституті. Але останнім часом уряд перестав його фінансувати, по суті, спричинивши цим кроком ліквідацію, — повідомив у своїй доповіді Богдан Рицар, коротко окреслюючи історію Термінологічного комітету.

 

Новини і новинки

Доброю новиною стало те, що словникова термінологічна серія „СловоСвіт“ ТК СНТТ два наступні роки отримуватиме фінансування за „Програмою розвитку української мови, української культури та історичної свідомости громадян України на території Львівської области“. Таке рішення Постійної комісії з питань б’юджету, соціяльно-економічного розвитку та комунальної власности ЛОР лобіювала доцент кафедри української мови Львівської політехніки, депутат обласної ради Ірина Фаріон. Це запорука того, що невдовзі світ побачить унікальна збірка з 36-ти термінологічних словників, виданих на початку ХХ століття, які зібрав у 50-х роках інженер Михайло Пижанський, перебуваючи на еміґрації у США.

 — Коли я довідався про цей факт, то звернувся до голови НТШ США — доктора Ореста Поповича. Він надіслав нам уже оцифровані файли. Наука, звичайно, пішла вперед, але ці словни­ки, один із яких уклав сам інженер, — основа. На них можуть у багатьох випадках опертися мовознавці. Такої термінографічної праці немає більше ніде, — зазначив Богдан Рицар.

 Під час підсумкового засідання конференції відбулася презентація „Словника-довідника термінології музейництва“ (укладачі: Р. Микульчик, П. Слободян, Є. Діденко, Т. Рак). Саме цю книгу як подарунок отримали всі учасники конференції.

 Підсумком завершальної дискусії стала ухвала, в якій сформульовано найгостріші термінологічні проблеми та запропоновано шляхи їх вирішення. Учасники СловоСвіту 2012 також звернулися з листом до Президента, законодавчої та виконавчої гілок влади, у якому засудили прийнятий ВРУ недолугий закон „Про мови“.

 

Пам’яти Володимира Левицького

 Крім конференцій та презентацій словникових видань із термінологіч­ної серії „СловоСвіт“, яка налічує вже 15 книг, під егідою ТК СНТТ відбуваються круглі столи й урочисті академії, присвячені пам’яті видатних україн­ських мовознавців-термінологів. Так свого часу вшанували Анатоля Вовка, Олексу Горбача, Івана Пулюя.

Цього разу з вдячністю згадали українського математика, філософа, дійсного члена НТШ Володимира Ле­вицького, який за своє життя зібрав і впорядкував матеріяли з української математичної, фізичної, астрономічної та хімічної термінологій, брак яких видавався багатьом непереборною перешкодою у написанні й виданні наукових праць українською мовою.

 

Анна ГЕРИЧ

Аудитиорія: освітній студентський тижневик – #28 [2788] 4–10 жовтня 2012, С. 12