УХВАЛА
Круглого столу «Термінологічні проблеми в метрології»
в рамках 9-ї Міжнародної наукової конференції
«Проблеми української термінології СловоСвіт 2006»
19 вересня 2006 року , м. Львів
1. Стан метрологічної термінології на Круглому столі було визначено як вкрай незадовільний і такий, що потребує введення нових метрологічних термінів, унеможливлення двозначного тлумачення окремих термінів, приведення низки метрологічних термінів відповідно до вимог ДСТУ 1.5:2003 та ДСТУ 3966-2000.
2. З огляду на це вважати особливо актуальним розроблення в 2007 році національного стандарту «Словник основних термінів у метрології», гармонізованого з документом ISO Guide «International vocabulary of basic and general terms in metrology (VIM)» версії 2006 року з врахуванням ДСТУ 2681 «Метрологія. Терміни та визначення понять».
До співпраці (надання відгуків) залучити якнайширші кола науково-технічної спільноти.
3. У результаті дискусії було запропоновано:
в термінології з вимірювальної процедури ввести розмежування дії, події та наслідку та провести додаткову дискусію стосовно відповідних термінів:
вимірювати (або міряти), виміряти (або вимірити), вимір;
віддієслівний іменник «вимірювання» вживати у термінологічних словосполуках тільки в однині, наприклад: метод вимірювання, принцип вимірювання та ін.;
при перегляді нормативних документів рекомендувати замінити:
термін «повірка» — на «метрологічна перевірка» (метрологічне перевіряння);
термін «робочий еталон» — на «зразковий (взірцевий) засіб вимірювання»;
термін «навколишнє середовище» — на «довкілля»;
терміну «засіб вимірювальної техніки» — на «засіб вимірювання»;
провести додаткове опрацювання та більш широку дискусію стосовно термінів: «невизначеність», «калібрування», «верифікація» та ін.
4. Для оптимізації діяльності національних Технічних комітетів (ТК) та підкомітетів (ПК) в їх складі, рекомендувати наближення спеціалізації національних ТК (та ПК) до спеціалізації ТК та ПК, що є в міжнародних організаціях.
5. Вважати за доцільне запровадження спеціалізованого навчання розробників національних стандартів, гармонізованих з міжнародними, та забезпечення їх допоміжними методичними матеріалами з метою підвищення якості розроблюваних нормативних документів.
6. Для поліпшення інформаційного забезпечення виробників та споживачів вимірювальної техніки, розглянути можливість розроблення інформаційної бази даних «Метрологічні терміни».
7. З метою вдосконалення процесу розробляння національних термінологічних стандартів, полегшення процесу впровадження нових термінів, зрегламентованих національними стандартами, рекомендувати:
використовувати досвід країн, які відносно недавно розробляли національну термінологію, зокрема Польщі, Чехії та ін.;
ширше проводити просвітницьку роботу серед широких кіл науково-технічної спільноти (публікації, семінари тощо), зокрема публікувати статті з питань метрологічної термінології на шпальтах журналу «Метрологія та прилади».
8. Вважати проведення Круглого столу «Термінологічні проблеми в метрології» в рамках 9-Міжнародної наукової конференції «Проблеми української термінології. СловоСвіт 2006» корисним та своєчасним.
Пропозиції до Ухвали
9-ї міжнародної наукової конференції
«Проблеми української термінології. СловоСвіт 2006»
1. Вважати проведення Круглого столу Термінологічні проблеми в метрології в рамках 9-Міжнародної наукової конференції «Проблеми української термінології. СловоСвіт 2006» дуже корисним та надзвичайно актуальним.
2. Вважати за доцільне проведення Круглого столу з питань метрологічної термінології в рамках наступних Міжнародних наукових конференцій «Проблеми української термінології. СловоСвіт».
Секретар Круглого столу Г. Л. Мізюк