Рівновага рідина – пара в системі ацетонітрил – ізобутилметакрилат за атмосферного тиску

Сергеєв В. В., Чан Ван Тхань, Ван-Чин-Сян Ю. Я.

Національний університет “Львівська політехніка”, кафедра фізичної та колоїдної хімії

The vapor-liquid equilibrium in the binary acetonitryle system– iso-buthylmethacrylat has been investigated in the modified Sventoslavsky ebuliometer at an atmospheric pressure.
The line of liquid and vapor approximating polynomial coefficients based on the experimental data were calculated. The diagram of boiling in the binary system at 101,3 kPa was drawn.
На модифікованому ебуліометрі Свентославського, за атмосферного тиску, досліджено рівновагу між рідиною та парою в бінарній системі ацетонітрил –ізобутилметакрилат.  На основі експериментальних даних розраховані коефіцієнти апроксимаційних поліномів лінії рідини та пари. Побудована діаграма кипіння системи за тиску 101,3 кПа.

1.  Пилюгин  А. Б. Фазовое  равновесие  жидкость-пар  в  системе  метанол-метилакрилат, метанол-акриловая кислота при остаточном давлении 266.6 Гпа / А. Б. Пилюгин, Т. К. Коноплева, Г. Н. Лузянина, В. И. Томащук // Журнал прикладной химии. – 1983. – Т.56. – № 8. – C.1723–1725.  2. Bernd Eck. Modeling of phase equilibria for the evaporative precipitation of methacrylic acid and acetic acid from aqueous solutions/ Bernd Eck, Gerd Maurer // Fluid Phase Equilibria. – V.209. – I.2.– 2003. – P. 281–307. 3. Chein-Hsiun Tu. Isobaric vapor-liquid equilibria of the methanol, methyl acetate and methyl acrylate system at atmosphere pressure / Chein-Hsiun Tu, Yuh-Shen Wu, Tzu-Ling Liu // Fluid Phase Equilibria. – 1997. – № 135. – C.97 – 108. 4. Чубаров  Г. А.  Равновесие  жидкость-пар  в системах  вода-метилакриловая  кислота  и  метилметакрилат-метилакриловая  кислота / Г. А. Чубаров,  С. М. Данов,  Р. В. Ефремов // Журнал  прикладной  химии. – 1974. – Т.47. – № 9.  –  C. 2130–2134. 5. Чубаров  Г. А. Равновесие  жидкость-пар  в  бинарных,  системах  содержащих метакриловую кислоту/ Г. А. Чубаров, С. М. Данов, А. Л. Балашов. – Горьковский политехнический институт. – Горький, 1989. – 9 с. – Деп.  В  ОНИИТЭХИМ  г.Черкасы 10.03.89, № 259-хп89. 6. Фролов  А. Ф. Равновесие  жидкость-пар  в  системе  метиловый  спирт-метилметакрилат / А. Ф. Фролов, М. А. Логинова, О. К. Швецов, Б. Ф. Уставщиков // Журнал физической химии. – 1964. – Т.38. – № 5.  –  С.1303–1308. 7. Данов  С. М. Исследование  и  расчет  равновесия  жидкость-пар  в 12 бинарных  системах  метилметакрилат-примеси/  С. М. Данов,  Т. Н. Обмелюхина,  Г. А. Чубаров, А. Л. Балашов,  А. А. Долгополов // Журнал  прикладной  химии. – 1990. – Т.63. – № 3.  –  С.596–600.  8. Долгополов А. А. Фазовое равновесие между жидкостью и паром в бинарных системах, образо-ваных продуктами синтеза метилметакрилата / А. А. Долгополов, Т. Н. Обмелюхина, С. М. Данов // Журнал прикладной химии. – 1991. – Т.64. – № 9. – С.1994–1995. 9. Сергеєв В. В. Термодинамічні властивості алкілакролеїнів та рівновага рідина-пара в розчинах акрилових сполук: автореф. дис. канд.  хім.  наук.:  спец.02.00.04 / Львів.  держ.  ун-т. – Львів, 1997. – 16 с. 10. Равновесие  между жидкостью и паром: справочное пособие в 2 т. / Коган В. Б., Фридман В. М., Кафаров В. В.; ред. Кондратьєва М. Н. – М.;  Л.:  Наука, 1966. 11. Сергеєв  В. В. Хімічна  термодинаміка  сполук акрилового ряду: автореф. дис. … д-ра хім. наук.: спец.02.00.04 / Львівск. нац. ун-т. – Львів, 2013. – 33  с. 12. Термодинамічні  властивості  кисневмісних  органічних  сполук / Ю. Я. Ван-Чин-Сян, І. Б. Собечко,  В. М. Дібрівний,  та  інші.–  Довідник.–  Львів:  Вид-во  Нац.  ун-ту “Львівська політехніка”, 2012. – 141 с.