деформаційний аналіз

До проблеми елімінації ефектів втрати інваріантності в оцінюванні деформаційних полів землі за GNSS-даними

Мета. Вирішення проблеми використання даних GNSS-моніторингу в системі ITRS для оцінювання деформаційних полів Землі у розрізі елімінації похибок втрати інваріантності параметрів деформації. Методика і результати. Проблему розглянуто в контексті геофізичної сутності концепції створення ITRS у взаємозв’язку з глобальним деформаційним полем Землі. Акцентовано увагу на наслідках, які спричинені деформаціями системи ITRS і проявляються як ефекти втрати інваріантності числових характеристик в інтерпретації деформаційних полів.

Проблеми та перспективи оцінювання деформаційних полів Землі за геодезичними даними

Мета. Аналіз сучасного стану вирішення завдання оцінювання деформаційних полів Землі на основі механіки суцільного середовища, вдосконалення традиційної методики оцінювання горизонтальних деформацій, визначення альтернативного підходу з обґрунтуванням на його основі шляхів та виробленням алгоритму вирішення завдання. Методика і результати. За результатами аналізу встановлено деякі недоліки традиційних способів виконання завдання. З метою мінімізації їх впливу запропоновано вдосконалену методику математико-картографічного моделювання лінійних деформацій.

Оцінювання тривимірних деформаційних полів землі методами Проективно-диференціальної геометрії. Жорсткі обертання Землі

Мета. Оцінювання жорсткого обертання Землі як складової глобальних деформаційних полів у взаємозв’язку з кутовими спотвореннями геоцентричної просторової системи координат. Методика. Розв’язки досягнуто методами проективно-диференціальної (метричної) геометрії на основі дифе­ренціального подання перетворень образів ріманового простору у формі його складних диффеоморфних многовидів. Враховуючи сутність системи ITRS, у якій задано вхідні дані, та глобальний масштаб деформаційних полів, рімановим многовидом визначено дотичний евклідовий простір.