Розробка методики аналітичного контролю реакції каталітичного ацилювання гідроксіполіоксіалкілен(мет)акрилатів ангідридами дикарбонових кислот

Гладій А. І., Цюпко Ф. І., Полюжин І. П., Ятчишин Й. Й., Ларук М. М.

Національний університет “Львівська політехніка”, кафедра аналітичної хімії

The method for determining the acid number of catalytic acylation reaction of hydroxypolyoxyalkylen(meth)acrylates by phthalic and maleic anhydrides is suggested. This method is based on the conductometric analysis.

Створено  методику  визначення  кислотного  числа  реакції  каталітичного  ацилювання  гідроксіполіоксіалкілен(мет)акрилатів  фталевим  та  малеїновим  ангідридами  з використанням кондуктометричного методу аналізу.

1. Andrii Gladii, Vasyl Bereza, Fedir Tsiupko, Yosyp Yatchyshyn. // Synthesis of water-soluble polycarboxylates on the base of phthalic anhydride // Proceedings of the 3rd International Conference of Young Scientists CCT-2013, November 21–23, 2013, Lviv, Ukraine, Electronic edition on CD-ROM, Lviv Polytechnic Publishing House 2013, pp. 88–89. 2. James B. Johnson and G. L. Funk, “Determination of carboxylic acid anhydrides by reaction with morpholine”, J. Anal. Chem., vol. 27, no. 9, Sept.1955, pp.1464–1465. 3. С. Сиггиа,  Дж.  Г. Ханна // Количественный  органический  анализ  по функциональным  группам // Пер.  с  англ. – М.:  Химия, 1983. – 672 с. 4. Гладій А. І.,  Цюпко Ф. І., Ятчишин Й. Й.,  Ларук М. М. // Аналітичний  контроль  реакцій  ацилування  гідроксіполі-оксіалкілен(мет)акрилатів ангідридами кислот // IX Всеукраїнська конференція з аналітичної хімії: Тези доп. / Донецький національний університет; Вид-во “Ноулідж” (Донецьке відділення), Донецьк 2013, 203 с., с. 89. 5. Гладій А. І., Цюпко Ф. І., Ятчишин Й. Й., Ларук М. М. Синтез (мет)акрилових мономерів для водорозчинних полікарбоксилатів // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” “Хімія, технологія речовин та їх застосування”. В-во Львівська політехніка, 2013. – 476  с. – 360–363 с. 6. Zdena Sedlбkovб, Karel Bouchal, Michal Ilavskэ, “Synthesis of 2-(2-carboxybenzoyloxy)ethyl methacrylate and its radical polymerization and copolymerization with butyl methacrylate”, J. Die Angewandte Makromolekulare Chemie, vol. 201, iss. 1, Oct. 1992, pp. 33–48.