Воркшоп ПРОСТІР ІДЕЙ
ДИЗАЙН ПРЕДМЕТНО - ПРОСТОРОВОГО СЕРЕДОВИЩА З ВИКОРИСТАННЯМ МАТЕРІАЛІВ ПОВТОРНОГО ВЖИТКУ
Інтро: Використання матеріалів повторного вжитку та відходів виробництва у виготовленні архітектурних форм, меблів та елементів інтер'єру відповідає сучасним тенденціям в екодизайні, сприяє зменшенню кількості відходів та покращенню екологічного стану планети. Такий підхід дозволяє створювати унікальні предмети з особливою естетичною цінністю, які часто неможливо досягти з нових матеріалів.
Ціль – виконати дизайн-проєкт з використанням вторинних матеріалів, знайти нові способи їх адаптації, представити макет або прототип
ПРОЕКТНІ ЗАВДАННЯ ВІДПОВІДНО ДО КАТЕГОРІЙ
Загальне
Концепція: Проектна ідея має виходити за рамки формального використання вторинних матеріалів і виражати авторське бачення сучасних проблем. Кожен учасник повинен розробити власну концепцію, яка відображає його бачення проблеми
відходів. Це може бути як абстрактне уявлення, так і конкретна історія, пов’язана з темою.
Екологічність: Оскільки тема пов'язана з вторинним використанням матеріалів, варто врахувати екологічні аспекти проекту, зокрема, про вибір матеріалів, енергоефективність та можливість подальшої утилізації.
Візуалізація та документація: Кожен студент повинен підготувати детальну презентацію проекту, що включає 3D-модель, креслення, розробки вузлів, пояснювальні схеми та візуальні матеріали, а також макет або прототип
Масштаб макету або прототипу: масштаб макету необхідно обрати відповідно до величини запроектованого об’єкту, враховуючи площу поверхні експонування 100х100 см. В разі потреби макет повинен бути запроектований збірно-розбірним, модульним, з врахуванням транспортування, неодноразового експонування, не прив’язаним до комунікацій.
Категорія Архітектурна форма
Завдання:
Архітектурний об’єкт – запроектувати житлову будівлю (садибний, дачний будинок), невелику громадську будівлю/споруду (кафе, виставковий простір, громадські туалети), рекреаційна споруда
Мала архітектурна форма – кіоск, зупинка громадського транспорту, навіс, пергола, інформаційний стенд тощо.
Павільйон – ігровий, виставковий, інформаційний, торговий.
Матеріали: Використати вживані предмети тари, упакування палети, піддони. Застосувати матеріали повторного вжитку та матеріали будівельних відходів.
Функціональні особливості: Запроектований обєкт повинен відповідати функціональному призначенню, повинен бути зручним та комфортним, екологічним. Запроектована архітектурна форма (архітектурний об’єкт, мала архітектурна форма, павільйон) повинні відповідати встановленим нормативним вимогам.
Категорія Візуальний дизайн
Завдання: Створити візуальну комунікацію, що привертає увагу до екологічної проблеми або пропонує рішення для її вирішення.
Формати проєкту на вибір:
- серія плакатів,
- Візуальна ідентифікація та сценарій для події, яка агітує за ідеї екологічного самоусвідомлення;
- дизайн екоупаковки та сувенірна продукція,
- анімація та кінографіка,
- мультимедія та віджеїнг.
Матеріали: Проєкт виконується з використанням як традиційних засобів (папір, фарби, елементи з перероблених матеріалів), так і цифрових інструментів (графічні редактори, 3D-моделювання, анімаційні програми). Використання перероблених або екологічно чистих матеріалів на всіх етапах роботи заохочується.
Функціональні особливості: Проєкт повинен відповідати принципам сталого дизайну та чітко і доступно комунікувати на обрану екологічну тему. Рішення мають бути економічними з точки зору матеріалів і ресурсів, бути легко відтворюваними та адаптованими до різних медіа і форматів.
Категорія Інсталяція
Завдання: Створити арт-інсталяцію, яка буде не лише естетично привабливою, але й стане потужним інструментом для вираження свого ставлення до глобальних проблем відходів та споживацтва. Інсталяція має бути не просто об’єктом мистецтва, а й провокаційним закликом до змін у суспільстві.
Матеріали: Основним матеріалом для створення інсталяції мають бути вторинні матеріали. Це можуть бути будь-які відходи, які зазвичай викидаються: пластик, папір, скло, текстиль, електроніка тощо.
Функціональні особливості: Інсталяція може бути статичною або динамічною, інтерактивною або пасивною. Можливе використання світла, звуку, тощо. Головне, щоб вона викликала емоції та спонукала до роздумів.
Категорія Ландшафтна архітектура
Завдання: Створити елемент ландшафтної архітектури (наприклад, елемент благоустрою, елемент освітлення у природному середовищі, ландшафтну композиції та ін.). Його образ повинен нести певний зміст, бути естетичним та мати певне призначення і пов'язаний із вторинною переробкою матеріалів, їх повторного вжитку та дружнього ставлення до довкілля.
Матеріали: Для створення проєкту повинні бути використані вторинні матеріали. Це можуть бути будь-які відходи, які зазвичай викидаються: пластик, папір, скло, текстиль, електроніка тощо. Крім того, варто звернути увагу на об’єкти, котрі втратили своє актуальне значення і не визначаються як відходи. Може бути запропонована ідея повторного вжитку матеріалу у незміненому вигляді або після часткової переробки.
Функціональні особливості: Предмет середовища вирішується як статичний або динамічний, інтерактивний чи пасивний, призначений для зовнішнього використання.
Категорія Мистецький твір
Завдання: Необхідно розробити концепцію та створити твір образотворчого або декоративного мистецтва в техніках живопису, графіки, скульптури, мозаїки, вітражу, кераміки, панно, гобелену тощо. Твір має володіти естетичною привабливістю з вираженням змісту творчого задуму, ідеї авторського ставлення до проблем відходів та споживацтва. Твір мистецтва має провокувати глядача до осмислення відповідної проблематики. Розробляючи монументальний твір, окрім проєктного аркуша, необхідно виготовити ескіз твору в масштабі, для решти перевага надається повнорозмірному закінченому твору.
Матеріали: Основним матеріалом для створення твору мистецтва мають бути вторинні матеріали в чистому або комбінованому вигляді. Це можуть бути будь-які відходи, які зазвичай викидаються: пластик, папір, скло, текстиль, дерево, кераміка,
метал, штучний та природній камінь тощо.
Функціональні особливості: Твір мистецтва може бути статичною або динамічною композицією, що може експонуватися в архітектурних інтер’єрах або екстер’єрах.
Можливе додаткове використання засобів освітлення для посилення естетичних та концептуальних рішень авторського твору.
Категорія Предметний дизайн
Завдання: Створити об’єкт предметного середовища (прилад освітлення, елементи меблів, обладнання тощо). Він повинен бути естетичним і функціональним, у його дизайні має прочитуватися ідея, пов’язана із вторинною переробкою матеріалів, їх повторного вжитку та дружнього ставлення до довкілля. Вітаються будь-які концепції, які виражають дбайливість до оточення, екологічну грамотність та розуміння сталості. Марнотратство та споживацтво визначаються як антицінності, боротьба з якими є одним з завдань.
Матеріали: Для створення проєкту повинні бути використані вторинні матеріали. Це можуть бути будь-які відходи, які зазвичай викидаються: пластик, папір, скло, текстиль, електроніка тощо. Крім того, варто звернути увагу на об’єкти, котрі втратили своє актуальне значення, але ще не визначаються як відходи. Може бути запропонована ідея повторного вжитку матеріалу у незміненому вигляді або після часткової переробки.
Функціональні особливості: Предмет середовища вирішується як статичний або динамічний, інтерактивний чи пасивний, призначений для зовнішнього використання (екстер’єр) та внутрішнього (інтер’єр). Вітаються як пропозиції спрямовані на вирішення практичних проблем так і мотиваційні просторові об’єкти, метою яких є промоція цінностей екологічності та самодостатності.
ПРОЕКТНА ЧАСТИНА
Проект потрібно оформити на аркуші формату А 0 вертикальної орієнтації відповідно до шаблону, який додається
- Назва проекту
- Короткий опис задуму та детальну концептуальну аксонометричну схему в достатньо великому масштабі.
- Фото процесу виконання, пошуку матеріалів
- План/ни (для архітектурних проектів - розріз/зи, фасади з відповідним нормативним оформленням). Масштаб залежить від розміру. Вказати габаритні розміри та використані матеріали.
- Вигляди спереду, з боків проектованого об’єкту. Вказати розміри деталей. Масштаб - відповідає масштабу плану. З детальними підписами використаних матеріалів.
- Фото (мін 2- 3. з різних ракурсів) Виконуються з висоти рівня очей людини. Можуть бути фронтальними або кутовими. При бажанні студент може, окрім обов’язкових загальних фото зробити фото окремих фрагментів об’єкту, які детальніше розривають концепцію.
- Всі зображення повинні бути якісними та чіткими, з достатньо високою роздільною здатністю.
- Для анімації, кінографіки та мультимедія подаються ключові кадри проєкту, щоб показати структуру та взаємодію з користувачем. Додати QR-код або посилання, яке дозволяє переглянути проєкт на своєму пристрої.
Критерії оцінювання:
- Оригінальність ідеї: Наскільки свіжою та нестандартною є концепція.
- Архітектурна якість: Якість просторового вирішення, використання матеріалів, конструктивних рішень.
- Використання вторинних матеріалів: Наскільки ефективно використані вторинні матеріали, чи вносять вони свіжий погляд на їхнє застосування.
- Естетична привабливість: Наскільки об’єкт є візуально привабливим та викликає емоції.
Проблеми, на які варто звернути увагу
- Забруднення повітря і води: сміттєзвалища.
- Мікропластик: Забруднення океанів і організмів мікропластиком.
- Споживацтво: Культ матеріальних благ, вплив реклами на споживчу поведінку.
- Соціальна відповідальність бізнесу: Роль корпорацій у вирішенні екологічних і соціальних проблем.
- Плановане застарівання: Швидкий вихід з ладу товарів для стимулювання споживання.
- Економіка замкнутого циклу: Перехід від лінійної економіки до економіки, заснованої на повторному використанні ресурсів.
- Зелені технології: Розвиток екологічно чистих виробництв і технологій.
- Мода швидкої моди: Вплив індустрії моди на навколишнє середовище, експлуатація працівників.
- Електронні відходи: Проблема утилізації електроніки, вплив на здоров’я людини.
- Продовольча система: Виробництво продуктів харчування, марнотратство їжі, вплив на клімат