Комп’ютерна вимірювальна система для визначення швидкості звуку в матеріалах

2012;
: pp. 23 - 30

1Я. Соколовський, 1І. Кенс, 1О. Сторожук, 2В. Борисов

Національний лісотехнічний університет України,
1кафедра обчислювальної техніки і моделювання технологічних процесів,
2кафедра автоматизації виробничих процесів, електротехніки й теплотехніки

Проаналізовано недоліки ультразвукового імпульсного методу. Запропоновано енергетичний критерій та спосіб вимірювання затримки поширення акустичних коливань. Теоретично обґрунтовано високу завадостійкість запропонованого способу. Розроблено структурну схему реалізації та доведено статистичним моделюванням високу завадостійкість способу.

The authors analyzed the shortcomings of the ultrasonic pulse method. Proposed energy criterion and method of measuring propagation delay interference immunity. Theoretically proved high noise immunity of the proposed method. Developed block diagram of implementation and proven high noise immunity with statistical modeling method.

1. Сиберт У.М. Цепи, сигналы, системы: в 2-х частях: Пер. с англ. / У.М. Сиберт. – М.: Мир, 1988.
  2. Новиков А.К. Статистические измерения в судовой акустике / А.К. Новиков. – Л.: Судостроение, 1985.
  3. Голямина И.П. Ультразвук: Маленькая энциклопедия/ И.П. Голямина. – М.: Сов. энциклопедия, 1979. – 400 с.
  4. ЩЮ2.777.006 РЭ. Прибор ультразвуковой УК-14: Руководство по эксплуатации.
  5. Поліщук Є.С. Метрологія та вимірювальна техніка / Є.С. Поліщук, М.М. Дорожовец, В.О. Яцук. – Львів: Бескид Біт, 2003.
  6. Шмелёв О.Я. Относительное измерение скорости и затухания ультразвука в сильнопоглощающих жидкостях // «Измерительная техника», 1995. – №1. – С.66–67.
  7. Цифровой осцилограф ZET 302: Паспорт-инструкция по эксплуатации, «Электронные технологии и метрологические системы.
  8. Баскаков С.И, Радиотехнические цепи и сигналы, 2-е издание / С.И. Баскаков. – М.: Высшая школа, 1988.
  9. Патент України № 37774, Кореляційний спосіб вимірювання швидкості звуку в матеріалах / Я. І. Соколовський, О. Л. Сторожук, В. М. Борисов, Бюллетень №23, 10.12.2008.
  10. Сергиенко Ю. К. Исследование ультразвукового метода обнаружения гнили в круглых лесоматериалах / Ю. К. Сергиенко. – М.: Дисс. … канд. техн. наук, 1968. – 179 с.
  11. Никишов В.Д. Исследование механических свойств древесиы неразрушающими методами / В.Д. Никишов. – М.: Дисс. … кан. техн. наук, 1966. – 192 с.
  12. Ашкенази Е.К. Анизотропия древесины и древесных материалов / Е.К. Ашкенази. – М.: Лесная промышленость, 1978. – 224 с.