ФОРТИФІКАЦІЙНІ ОСОБЛИВОСТІ ДЕРЕВ’ЯНО-ЗЕМЛЯНОГО ЗАМКУ І ПОЛОВИНИ XVII СТОЛІТТЯ У КОХАНГОРОДІ БРАЦЛАВСЬКОГО ВОЄВОДСТВА

Національний університет "Львівська Політехніка"
Національний університет «Львівська політехніка»

У статті автори наголошують, що фортифікаційні ранньомодерні дерев’яно-земляні об’єкти Поділля є практично не досліджені. У науковий обіг вперше вводяться результати натурних досліджень збереженого до сьогодні замчища у с. Коханівка Турбівської селищної громади Липовецького району Вінницької області, а у XVII ст. - м. Кохангороді (Коханові). Цей об’єкт зацікавив дослідників з кількох причин - по перше навіть у погано збереженому до сьогодні обрисі фортифікацій відчитуються залишки оборонних споруд новітньої для ранньомодерного часу фортифікації, по друге - наявність відомої, сформованої ще у XIX ст. історичної довідки про це укріплене приватновласницьке місто та його власника - брацлавського судді Ольбрихта Кохановського. Натурні дослідження виконані за допомогою фотограмметричної аерофотозйомки. Результати опрацьовані у програмному забезпеченні, пристосованому для роботи з хмарами крапок та переведенні їх у вигляді 3д-моделей. Отримана модель була виконана у реальному масштабі, що дозволило зробити її обміри. У статті розкрито архітектурні особливості і представлено актуальний стан збереженості замку. Використовуючи матеріали натурних досліджень, історичну картографію та описи виконано його графічну реконструкцію. Розроблено рекомендації щодо подальших досліджень та заходів зі збереження пам’ятки початку XVII століття.

Бевз, М. В., 2004. Методика ідентифікації та верифікації різночасових елементів розпланувально-просторової системи історичного міста (на прикладі міста Белза).  Вісник Національного університету "Львівська політехніка", 505. с. 350-360.

Вечерський, В., 2008. Гетьманські столиці України: українська архітектура доби Гетьманщини. Киїів: Наш час.

Войнаровський, А. М., 2019. ПОДІЛЛЯ В СИСТЕМІ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ ЗВ’ЯЗКІВ. ДИСЕРТАЦІЯ 07.00.01 – історія України. Київ.

Гавриков, Ю. С., 2018. Реєстр річок Вінницької області. (Довідковий посібник, 2-ге видання, доповнене). Вінниця: Басейнове управління водних ресурсів річки Південний Буг.

Гульдман , В. К., 1901. Памятники старины в Подолии.. Каменец-Подольский: автор невідомий

ДАВіО, 1869. Державний архів Вінницької області.. місце видання невідоме:Ф.5, оп. 4, спр. 27.

Крикун, М., 2008. Брацлавське воєводство у XVI-XVIII століттях: Статті і матеріали. Львів: Видавництво Українського Католицького Університету.

Мальченко, О., 2001. Укріплені поселення Брацлавського, Київського і Подільского воєводств. Київ: НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського.

Нейман, Ц. Г., 1889. Старая Брацлавщина и её люди.. Киевская старина, Том 27, pp. 103-120.

Оконченко, О.,  2012. Принципи застосування ранніх бастіонних фортифікацій у замках Західної України. Жовква крізь століття, 2. Львів: Растр-7, с. 219-235.

Ричков, П. Картографічні джерела до урбаністичної історії губернського Житомира Архітектурна спадщина Волині. 2016. Вип5, 101.

Сецинский, Е. р., 1901. Труды Подольского епархиального историко-статистического комитета. Приходы и церкви Подольской епархии. Каменец-Подольск: автор невідомий

Сецинский, свящ., 1901. Археологическая карта Подольской губ., с картой, 3 табл. Планов городищ, указателем географических имен и предметным указателем. у: г. Уварова & С. С. Слуцкий, ред. Труды одиннадцатого Археологического съезда в Киеве (1899). Москва: Типография Г. Лисснера и А. Гепеля, p. 227.

Фитингоф, н. с. Г. ш. г.-м., 1844. Военно-топографическая сьемка Подольской губернии в масштабе 200 саж.. місце видання невідоме:Особистий архів І. Литвинчука.