ВИЯВЛЕННЯ СЛІДІВ ІСТОРИЧНИХ ФОРТИФІКАЦІЙ У ПЛАНУВАЛЬНІЙ СТРУКТУРІ СМТ ЗОЛОЧІВ

1
Національний технічний університет «Дніпровська політехніка»

Стаття послідовно розкриває виявлення слідів історичних фортифікацій у сучасній планувальній структурі смт Золочів Харківської обл. та розпланування, що склалося в період існування фортеці з метою доповнення знань про культурно-історичний потенціал населеного місця на сучасному етапі його розвитку та його сучасного рекреаційного використання. За для цієї мети наведені результати дослідження бібліографічних і архівних  джерел (представлені історичні описи та картографічні і іконографічні матеріали, натурного дослідження центральної частини селища задля виявлення слідів стародавніх фортифікацій. На підставі проведеного історико-містобудівного аналізу формування Золочева, його планувальної та просторової структури, виконано ретроспективні схеми найбільш значущих етапів розвитку Золочева. 

Результати дослідження культурної спадщини можуть бути використані при посиленні рівня атрактивності наявних рекреаційних ресурсів шляхом фрагментарної реставраційної рекомпозиції дерев’яних фортифікацій ХVII ст. 

Вітченко, Д.М. та Пидько, М.О. 2017. Реставраційне відтворення фортеці 1683 р. у смт Золочів в аспекті рекреаційного використання. Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні тенденції розвитку архітектури і містобудування». Харків: ХНУМГ ім. О.М. Бекетова.

Вітченко Д.М., Сєлєзньов Є.І. 2017. Виявлення та збереження планування 1787 р. смт Золочів Харківської області. Архітектура: естетика+екологія+економіка: матеріали міжнародної науково-практичної конференції=Architecture: Aesthetic+Ecology+Economics: International Scientific Practical Conference Proceedings. Полт. національн.техн.ун-т ім. Ю. Кондратюка, с. 12-13.

Галь, Б.О., 2011. Міста-фортеці Лівобережної України на зламі ХVIII-ХIХ ст. Сіверянський літопис. № 5. С. 17-26.

Момот, Л.М. упоряд., 1995. Золочів: Збірник архівних документів і матеріалів. Харків.

Новгородов, В.Є., 2018. Містобудівна діяльність в процесі колонізації земель Слобідської України в другій половині XVII – першій половині XVIII ст. Містобудування та територіальне планування. Вип. 66. С. 448-461. Доступно: <http://nbuv.gov.ua/UJRN/MTP_2018_66_52> [Дата звернення 18 липня 2023].

Осадчий, Є.М., 2011. Пам’ятки військової історії Північно-Західної Слобожанщини XVII ст. Монографія. Суми: Джерело.

Пірко, В.О. упоряд., 1991. Описи Харківського намісництва кінця ХVІІІ ст.: Описово-статистичні джерела. Київ: Наукова думка.

Парамонов, А. 2020а. Фортеця за Білгородською смугою: як з'явився Золочів на Харківщині. [online] Доступно:<https://varta.kharkov.ua/blogs/1001013/1219345> [Дата звернення 18 липня 2023].

Парамонов, А. 2020б. Документы из истории Золочева. Откуда родом: объединяя поколения. [online] Доступно:<https://www.otkudarodom.ua/ru/dokumenty-iz-istorii-zolocheva> [Дата звернення 18 липня 2023].

Синельников В.М., Соколовський, В.І. 1977. Золочiв. Історико-краєзнавчий нарис. Харків: Прапор. 

Филарет (Гумилевский, Д.Г.). 2005. Историко-статистическое описание Харьковской епархии: В 3т.Т.2. Харьков: Факт.