Право на освіту: особливості реалізації під час війни в Україні

Alona Romanova “EDUCATION RIGHT: FEATURES OF REALIZATION DURING THE WAR IN UKRAINE”
https://science.lpnu.ua/law/all-volumes-and-issues/volume-10-number-137-...

1
Навчально-науковий інститут права та психології, Національний університет «Львівська політехніка»,

З’ясовано, що в умовах російської агресії Міністерство освіти і науки України використовує Секторальну робочу групу «Освіта і наука» як майданчик для діалогу з максимально широким колом партнерів та друзів України для формування міжнародної коаліції на підтримку українських освіти і науки. Можна констатувати, що в Україні право на освіту забезпечується максимально як для військового стану з його певними обмеженнями.

Наголошено, що важливим моментом є безпрецедентна підтримка міжнародних партнерів, що надається не лише у військовому плані, але й у соціальній площині, зокрема в контексті можливостей пільгового вступу випускників шкіл у закордонні університети, коледжі, а також, ряд соціальних гарантій щодо проживання, охорони здоров’я і безпосередньо можливості навчання українською мовою.

Зазначено, що під час військового стану представники закордонних закладів освіти розробляють для українських студентів, а також, майбутніх студентів програми лояльності підтримки у питаннях фінансування навчання. В Україні теж діють пільгові програми вступу до ЗВО для внутрішньо переміщених осіб, дітей сиріт, дітей з прифронтових територій та інших категорій осіб. Держава робить той максимум для реалізації мети освіти, забезпечення права на освіту і збереження стабільності в освітньому просторі який можливий в умовах воєнного стану. За умов війни збільшується потік людей, що виїжджають за кордон через прагнення збереження життя і здоров’я своїх дітей. Це природна реакція людини на смертельну небезпеку, але дуже багато громадян України повертаються і продовжують своє навчання в порівняно безпечних регіонах.

Акцентовано увагу на проблемі реалізації права на освіту особами з особливими освітніми потребами. В сучасних умовах таким особам важливо забезпечити якісний доступ як до навчального процесу, так і безпеку під час небезпеки в умовах воєнного стану (безперешкодний доступ до укриття під час повітряної тривоги, можливість користування засобами зв’язку для участі в онлайн-сесіях у «пунктах незламності» тощо.

1. Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy. (2015).Zakon Ukrainy «Pro pravovyi rezhym voiennoho stanu». [Law of Ukraine «On the legal regime of martial law»].https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text.

2. Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy. (1996).Konstytutsiia Ukrainy. [Constitution of Ukraine].https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text.

3. Hromadska orhanizatsiia «Tsentr doslidzhennia suspilstva». (2022). Vplyv viiny na vyshchu osvitu v Ukraini: vyklyky ta perspektyvy. [Influence of war on higher education in Ukraine: challenges and prospects]. https://cedos.org.ua/events/vplyv-vijny-na-vyshhu-osvitu-v-ukrayiny-vyklyky-ta-perspektyvy/.

4. Ministerstvo osvity i nauky Ukrainy. (2022). Potreby osvity i nauky ta otrymana dopomoha. [Education and Science needs and assistance received].https://mon.gov.ua/ua/ministerstvo/diyalnist/mizhnarodna-dilnist/pidtrimka-osviti-i-nauki-ukrayini-pid-chas-vijni/nevidkladni-potrebi-osviti-i-nauki-ukrayini.

5. Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy. (2017).Zakon Ukrainy «Pro osvitu». [Law of Ukraine «On Education»].https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text.

6. Derzhavna sluzhba yakosti osvity Ukrainy. (2022). Bezpechne osvitnie seredovyshche: novi vymiry bezpeky. [Secure educational environment: new safety measurements].https://sqe.gov.ua/bezpechne-osvitnie-seredovishhe-novi-vim/?fbclid=IwAR0zGEgT6vdTRfyfZ7VCLPhKBvxNSMNyJ5yrnjIEyFoIFqE8fjR0hN8W5-0.