Кримінальна відповідальність за домашне насильство

Svitlana Soroka. Criminal liability for domestic violence.

Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права та психології

Розглянуто особливості кримінальної відповідальності за домашнє насильство. Відзначено, що в багатьох країнах протягом тривалого часу насильство в сімї не вважалося правопорушенням, а розглядалось як форма належної поведінки. В 90-х рр. минулого століття помінялись кардинально погляди щодо феномену насильства стосовно жінок, яке було визнано соціостатевою проблемою, в ході чого було відкрито нове її бачення в розрізі ґендерного права. Отже, проблематика ґендерної рівноваги та протидії дискримінації за статевою ознакою набула широкої популярності в усіх розвинених країнах світу. В результаті чого 20 грудня 1993 р. Генеральна Асамблея ООН ухвалила “Декларацію про викорінення насильства щодо жінок”, в подальшому 1 серпня 2014 року набула чинності Конвенція Ради Європи “Про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами”, відома як Стамбульська конвенція. Головною метою якої було проголошення захисту і підтримки жінок, які постраждали від усіх видів насилля та викорінення останнього в цілому. Проаналізовано, що дана проблема є характерною і для українського суспільства. Сьогодні подолання насилля в родині є одним із пріоритетних завдань правової держави, якою визнається й Україна
Україна підписала Стамбульську конвенцію 7 листопада 2011 року, проте тільки 20 червня 2022 року Верховна Рада підтримала ратифікацію цієї конвенції. Наприкінці 2017 року до КК України була введена ст. 126-1 КК України “Домашнє насильство” , яка набула чинності 1 січня 2019 року. У цій статті під домашнім насильством розуміється умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи. Відзначено, що законодавство України у сфері протидії домашньому насильству закріплює чотири форми насильства: фізичне, сексуальне, психологічне та економічне.

Відповідно до чинного законодавства особи, які вчинили домашнє насильство, несуть кримінальну, адміністративну чи цивільно-правову відповідальність. Кримінальну відповідальність передбачено 126-1 КК України “домашнє насильство”, проте, проаналізувавши норми кримінального законодавства, ми дійшли висновку, що у КК України також передбачено кримінальну відповідальність за кримінальні правопорушення пов’язані з домашнім насильством іншими статтями. Важливим кроком до запобігання домашньому насильству стало доповнення КК України розділом ХІІІ-1 “Обмежувальні заходи”, який передбачає можливість застосування певних заходів в інтересах потерпілого від кримінального правопорушення, пов’язаного з домашнім насильством. Зроблено висновок, що внесення змін до КК України із запровадженням кримінальної відповідальності за домашнє насильство стало значним кроком щодо подолання проблеми домашнього насильства в країні, а ратифікація Стамбульської конвенції сприяє посиленню
правового захисту постраждалих від насильства і забезпечить їм доступ до правосуддя.

1. Filosofsʹkyy entsyklopedychnyy slovnyk [Philosophicalencyclopedic dictionary] (2002). Natsionalʹna akademiya nauk Ukrayiny. Instytut filosofiyi im. H.S.Skovorody . URL:https://shron1.chtyvo.org.ua/Shynkaruk_Volodymyr/Filosofskyi_entsyklopedychnyi_slovnyk.pdf. [ in Ukrainian].

2. Nasylʹstvo, ponyattya ta vydy [Violence, concepts and types]. URL: https://rtpl.com.ua/psiholog_mudr https://rtpl.com.ua/psiholog_mudr. [ in Ukrainian].

3. Aktualʹni problemy simeynoho nasylʹstva [Actual problems offamily violence] : monohrafiya (2021)/ Pertseva T.O., Ohorenko V.V., Kozhyna H.M., Zelensʹka K.O., Nosov S.H., Terʹoshyna I.F., Hnenna O.M., Mamchur O.Y., Tymofyeyev R.M., Shornikov A.V.; za zah. red. prof. T.O.Pertsevoyi ta prof. V.V. Ohorenko. Dnipro, – 188 p. [ inUkrainian].

4. Dodatok do lysta Ministerstva osvity i nauky Ukrayiny [Annex to the letter of the Ministry of Education and Science of Ukraine] vid 18.05.2018 № 1/11-5480. [ in Ukrainian].

5. Pryshchepa YA. (14sichnya 2022r.) "Tse stosuyetʹsya ne lyshe zhinok" ["It's not just about women"]. Eksperty rozpovily pro domashnye nasylʹstvo v Ukrayini. URL: https://suspilne.media/197957-ce-stosuetsa-ne-lise-zinok-eksperti-rozpov... . [ in Ukrainian].

6. Kryminalʹnyy kodeks Ukrayiny [Criminal codex of Ukraine]vid 05.04.2001 № 2341- III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14. [ in Ukrainian].

7. Yurkiv YA.I. (2013)Sutnistʹ ta zmist sotsialʹnoho fenomenu «nasylʹstvo v simʺyi» [The essence and content of the social phenomenon "violence in the family"] // Naukovyy visnyk Uzhhorodsʹkoho natsionalʹnoho universytetu. Seriya «Pedahohika, sots. robota». – Vypusk 27. – p. 234. [ in Ukrainian].