Аспекти кристалізації цеоліту а в формованих каолінових гранула

Солоха І., Чверенчук А., Вахула Я.

Національний університет “Львівська політехніка”,

The isothermal crystallization of zeolite A in calcined kaolin granules is researched. For providing maximum creation of zeolite phase the optimal conditions of thermal threatment and modification of initial aluminosilicate is determined. Досліджено ізотермічну кристалізацію цеоліту А в гранулах з термообробленого каоліну. Визначено оптимальні умови термоактивації та модифікування вихідного алюмосилікату для забезпечення максимального утворення цеолітової фази.

1. Косолапова А.П. Исследование процесса образования цеолитной структуры при кристаллизации аморфных алюмосиликатных гранул [Текст] / А.П. Косолапова, Н.Ф. Мегедь,  Я.В. Мирский // Сб. науч. тр. ГрозНИИ. – Вып. XXVI, часть первая. – Грозный, 1974. – 175 с.  2. Ultra high zeolite content FCC catalysts and method for making same from microspheres composed of a mixture of calcined kaolin clays [Текст]: пат. 5023220 USA. Dight L.B., Bogert D.C., Leskowicz M.A., ; заявник Engelhard Corporation. – № 07/538,606. Publ. 11.06.91. 3. Брек Д.В. Цеолитовые молекулярные сита [Текст] пер. з англ. – М. : Мир, 1976. – 768 с. 4. Мирский Я.В. Опытно- промышленное получение микросферического цеолита типа MgA. [Текст] / Я.В. Мирский,  Н.Ф. Мегедь, И.Л. Александрова // Сб. науч. тр. ГрозНИИ. – Вып. XXVI, часть первая. – Грозный, 1974. – 175 с. 5. Сировинна суміш для виготовлення цеолітів типу А [Текст]: пат. 15055 Україна: МПК7 С01В 39/00 / Жуковін В.І., Заявник і патентовласник ДК “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України”. – № 200511256; заявл. 05.12.05; опубл. 15.06.06, Бюл. № 6. – 4 с. 6. Патриляк К. Адсорбционные свойства фожазитов, синтезированных in situ в каолиновых гранулах [Текст] /  К. Патриляк, А. Яковенко, Л. Патриляк, В. Выпирайленко, Р. Лебода, Я. Скубишевска-Земба,  П. Бартош Адсорбционные свойства фожазитов, синтезированных in situ в каолиновых гранулах // Катализ и нефтехимия. – 2000. – № 5–6. – С. 16–22. 7. Косолапова А.П. Влияние пористой структуры на процесс кристаллизации шариковых цеолитов, не содержащих связующих веществ [Текст] / А.П. Косолапова, Н.Ф. Мегедь, Я.В. Мирский // Сб. науч. тр. ГрозНИИ. – Вып. XXVI, часть первая- Грозный, 1974. – 175 с. 8. Солоха І.В. Синтез цеоліту типу NaA з каоліну та кількісна оцінка його виходу [Текст] / І.В. Солоха, М.Г. Пона, А.І. Чверенчук, О.В. Кобрин // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Хімія, технологія речовин та їх застосування. – № 726. – 2011 р. – С. 323–328. 9. До питання кількісної оцінки виходу NaA цеоліту синтезованого з метакаолініту [Текст] : тез. доп. V І міжн. наук.-техн. WEB-конференції “Композиційні матеріали” (трав. 2012) / відп. ред. Л.І. Мельник. – К., 2012. – 219 с.