Просторові закономірності будови кристалічного фундаменту Східно-Європейської платформи та їх геодинамічні аспекти

Львівський національний університет імені Івана Франка
Міністерство екології та природних ресурсів України

Складання "Структурно-формаційної карти фундамента Східно-Європейської платформи" мас-штабу 1:2 500 ООО (гол. ред. Л.С.Галецький, В.М.Терентьев) дозволило виявити ряд невідомих раніше закономірностей в просторовому розподілі докембрійських геологічних комплексів та будові фундамента платформи в цілому. Найнижче стратиграфічне положення займають гранулітові комплекси, які початково мали площинний розподіл на переважній частині території платформи та утворюють гранулітовий цоколь фундамента. Розріз цоколя мас макроциклічну будову, яка є однаковою, принаймні, для всієї південної частини платформи. Всі інші комплекси утворюють накладені на цоколь западини та пояси, які тісно пов ’язані з життєдіяльністю двох регіональних систем розломів •- Волинсько-Двинської (ПС) та Волзько- Балтійської (ПЗ). Просторовий розподіл структур, що складені цими комплексами, підкоряється чітко вираженій симетрії. Площинами симетрії слугували два трансрегюнальні ліанементи, які перетинають платформу в меридіональному та широтному напрямках. Існування таких закономірностей вказує на те, що формування фундамента платформи на всіх етапах підкорялося єдиному структурному плану. Порівняння такого з відомими з літературних даних результатами тектонічного моделювання дозволяє припустити, що головні особливості будови фундамента були обумовлені постійним тиском на нього в західному напрямку з боку теперішнього Уралу

1.            Галецкий JT.C.. Шмидт АО. Титов В К. Колосовская В. А. Тектоника и металлогения Восточно-Европейской платформы на основе концепции геоблокового развития и активизации земной коры//Геол.журн.- 1990,-N2. С. 49-56.

2.            Гранитоидные формации докембрия северо-восточной части Балтийского шита/ И.Д.Батиева. И В.Бельков. В.Р.Ветрин и др - Л. Наука - 1978 - 264 с.

3.            Зоненшайн Л.П.. Кузьмин М.И.. Натапов Л М Тектоника литосферных плит территории СССР - М : Недра, 1990.-Кн.1.-328с.

4.            Космогеология СССР/ Н С. Афанасьева, В.И. Башилов, В Н.Брюханов и др., М.:Недра, 1967.-240 с.

5.            Красный Л И. Глобальная система геоблоков.- М.: Недра. 1984. -223с.

6.            Кутолин В.А. Проблемы петрохимии и петроло¬гии базальтов - Новосибирск: Наука, 1972 -207 с.

7.            Лысак А.М.. Лашманов В И.. Пашенко В.Г. Свешников К.И. К вопросу о стратиграфии гнейсо- мигматитовых образований нижнего докембрия Приазовья //Геологический журнал. - 1989, № 3

8.            Орса В.И. Гранитообразование в докембрии Среднеприднепровской гранит-зеленокаменной области. - Киев: Наукова думка,

9.            Путеводитель геологических экскурсий по Каре-

лии / В.С.Куликов. С И.Рыбаков и др.- Петрозаводск: изд. КФАН СССР.- 1987,- 93 с.

Ленинградской области'/ Материалы по геологии Европейской территории СССР. -Л.:Недра. - 1966 -С. 190-197.

10.          Свешников К.И. Воронежско-Волынский вулкано-плутонический суперпояс и его положение в структуре фундамента Восточно-Европейс¬кой платформы . - Тезисы конф. Глибинна будова літосфери та нетрадиційне використання надр Землі,- Київ: вид. Держком. геології України,

1996,- С.173.

11.          Свешников К.И , Красовский С С., Пашкевич И.К. Соотношения гранитоидного магматизма центральной части Украинского щита (Ингуло- Ингулецкий район) с глубинными неоднородностями литосферы// Доклады АН Украины,- 1993 - N2,-С. 112-116.

12.          Свешников КН., Пашкевич И.К.. Красовский С.С. Раннедокембрийские магматогенные струк¬туры Украинского щита // Геол. журн,- 1994,- N1,- С. 69-80.

13.          Свешников К.И.. Колосовская В. А. Западный и Восточный сегменты фундамента Восточно-Европейской платформы - геоблоковые докембрийские структуры первого порядка// Геол. журн,- 1993,-N3. с.25-32.

14.          Структурная геология и тектоника плит/

К.К.Сейферт и др. - В 3-х т.- М.:Мир. 1991.

15.          Тихомиров С.Н. Краткий геолого-петрогра-фический очерк кристаллического фундамента

16.          Щербаков И.Б. Петрология докембрийских пород центральной части Украинского щита. - Киев: Наук, думка, 1975,- 300 с.

17.          Bogdanova S. Segments of the East-European craton // Europrobe symposium. Jablonna, 1991. - Publications of the institute of geophysics Polish Academy of sciences. A-20 (255).- Warszawa,1993,- P.33-38.

18.          Claesson S. Proterozoic ages from the Precambrian of Poland - results and implications// Precambrian of Europe: Stratigraphy, Structure, Evolution and Mineralization. - Abstracts. S.Petersburg. 1995. - P 21.

19.          Mansfeld J., Sunblad К The Smaland-Varmland igneous belt // The Vetlanda region, Southeastern Sweden. Eurobridge - 1996 Workshop.- Stokholm university. 1996. - 34 p.

20.          Peltzer G., Tapponnier P. Formation and evolution of strike-slip faults, rifts and basins during The India- Azia collision: An experimental approach// Journal of Geophysical Research. - 1988. v.93, p. 15085-15118.

21.          Sunblad K., Mansfeld J.. Motuza Q.. Alii М.. Claesson S. Geology. Geochemistry and Age of a Cu- M0-Bearing granite at Kabeliai, Southern Lithuania// Mineralogy' and Petrology. 1994 - 50,- P.43-57.