метафора

Воля до архітектури: Коджин Каратані та критика традиційної метафори архітектури в західній філософії. Огляд монографії: Lahiji, N. (2024). Kōjin Karatani’s Philosophy of Architecture. London and New York: Routledge. 180 p.

Розглянуто монографію Надіра Лахіджі, яка присвячена філософії архітектури видатного японського мислителя Коджина Каратані. Автор представляє ґрунтовний аналіз філософського проєкту Каратані, демонструє його близькість до критичної філософії Канта. Лахіджі аналізує новаторське визначення поняття “воля до архітектури” Каратані та використання архітектурних метафор у західній філософії.

Медичні терміни як складова ідіостилю Романа Іваничука

Стаття висвітлює лексико-семантичний аналіз медичних термінів, які є вагомою та органічною складницею ідіостилю Романа Іваничука. З’ясовано способи реалізування цих лексичних одиниць у звичній для них функції номінації понять, а також у стилістично-виражальній значині у складі порівнянь і метафор. Наведено особливості використання таких засобів у різних комунікативних ситуаціях.

Значення метафори у розвитку географічної термінології

Висвітлено роль метафори у процесі пізнання геореальності, зокрема при первинній номінації за допомогою порівняння, аналогії. Встановлено спіральний розвиток понять-метафор: первинні слова-метафори – «наївні» поняття – логічні поняття. Підкреслено значення метафори в сучасних процесах детермінологізації і транстермінологізації географічної науки. Сконстатовано появу понять-метафор із широким обсягом (мега-метафора). Здійснено типологію географічних термінів і понять за критеріями схожості: розміщення, висота, розмір, масштаб, форма, колір, зв’язок, процес, функція.