мутність

Інтерактивна система моніторингу поверхневих вод технологіями IoT

У статті розглядається можливість та пріоритетність використання Інтернету речей, особливо їх реалізацію в системі моніторингу поверхневих вод. Обґрунтовано доцільність розробки комплексної системи інтерактивного моніторингу поверхневих вод технологіями IoT, що суттєво покращить систему моніторингу вод в режимі реального часу та забезпечить поступове впровадження нових можливостей давачів за допомогою яких відбуватиметься збір даних щодо відхилення параметрів від заданих нормативних показників якості вод в природних водоймах.

Синтез та характеристика гідрофілізованих полівініліденфлуоридних мембран для очищення питної води: експериментальні дослідження та моделювання

Проведено гідрофілізацію полівініліденфлуоридних мембран (ПВДФ) внаслідок змішування з полівініловим спиртом (ПВС), і подальшим зшиванням із глутаральдегідом. Синтезовані мембрани досліджені в процесах очищення поверхневих вод. Для вивчення поверхневої і поперечної морфології та міжмолекулярних взаємодій проведені дослідження мембран з використанням скануючої електронної мікроскопії та спектроскопії Фур‘є. Вивчено вплив параметрів, а саме: тиску, часу та концентрації зшиваючого агента на ефективність процесу.

Кількісне визначення гідрохлориду ефедріну у фармацевтичних ін‘екціях високочутливим турбидиметричним методом і обернено-фазною надшвидкою рідинною хроматографією

За допомогою турбидиметричного методу та обернено-фазної надшвидкої рідинної хроматографії (НРХ) визначено кількість гідрохлориду ефедрину у фармацевтичних ін‘єкціях. Першим методом на основі турбидиметричних величин утвореного жовтувато-білого осаду у вигляді суспензії визначено концентрацію гідрохлориду ефедрину. Суспензія утворюється внаслідок реакції між гідрохлоридом ефедрину та флуоромолібденовою кислотою, яку використовували як реагент. Досліджено її фізико-хімічні характеристики та побудовано калібрувальні графіки ефедрину.

Порівняння moringa oleifera та citrus paradisi, як дезінфікуючих та коагулюючих речовин для оброблення води

Досліджено коагулюючі та дезинфікуючі властивості Moringa oleifera (Моринга масляниста) та Citrus paradisi (грейпфрут) на зразках, отриманих з пакетованої води, води із свердловин, річкової та колодязної води. Показано, що Moringa oleifera адекватно функціонує після 2 годин відстоювання сильно мутної річкової води, і є більш ефективним у поєднанні з Citrus paradisi. Встановлено ефективність такої комбінації для очищення річкової води. Число загальної кількості Coliform та Escherichia coli (коліморфних бактерій та кишкової палички) знижується зі збільшенням часу оброблення.