Особливості фінансового посередництва в Україні

Citation APA: Batko I. (2024) Peculiarities of financial intermediation in Ukraine. Bulletin of Lviv Polytechnic National University. Series: Legal Sciences. Vol. 11, No. 1(41), pp. 8-11.  https://doi.org/10.23939/law2024.41.008

Автори:
Lviv Polytechnic National University

Виникнення фінансового посередництва в історії стало результатом еволюції процесу розподілу функцій у сфері фінансових послуг. З часом цей процес став важливою і самостійною галуззю економіки. Сучасні фінансові посередники, формуючи структуру фінансового ринку, відіграють ключову роль у забезпеченні ефективної взаємодії між тими, хто має тимчасово вільні кошти, і тими, хто їх потребує. Вони також допомагають значно знизити вартість фінансових операцій для бізнесу, а також ефективно розподілити та зменшити ризики між різними інвесторами. Крім того, вони допомагають підвищити прибутковість позикового капіталу та покращити можливості управління портфельними активами. Фінансові посередники розглядаються як фінансові установи, які спеціалізуються на зборі тимчасово доступних коштів від різних учасників ринку з метою надання фінансових послуг і задоволення фінансових потреб учасників фінансових операцій, головним мотивом яких є отримання прибутку. Діяльність фінансових посередників має важливе значення для оптимального функціонування грошового ринку і, зрештою, для розвитку ринкової економіки. Головною метою їх господарської діяльності є створення максимально сприятливих умов для успішного функціонування основних учасників грошового ринку. Це означає, що фінансові посередники спрямовані на зовнішній світ, на реальну економіку, щоб підвищити ефективність суб'єктів цієї економіки.

1. Kornieiev V. V. Finansovi poserednyky yak instytuty rozvytku: monohrafiia [Financial intermediaries as development institutions: a monograph]. K.: Osnova, 2017. 192 р. [in Ukrainian].

2. Unynets-Khodakivska V. P. Rynok finansovykh posluh: teoriia i praktyka: navch. posib. [Financial Services Market: Theory and Practice: a textbook]; vyd. 2-he, dop. i pererob. K.: Tsentr uchbovoi literatury, 2012. 392 р. [in Ukrainian].

3. Ofitsiinyi sait Natsionalnoho banku Ukrainy [Official website of the National Bank of Ukraine]. URL: http://www.bank.gov.ua [in Ukrainian].

4. Nekrasova O. L. Mekhanizm pravovoho rehuliuvannia diialnosti finansovykh poserednykiv rynku finansovykh posluh [Mechanism of legal regulation of financial intermediaries in the financial services market]. Teoretychni i praktychni aspekty ekonomiky ta intelektualnoi vlasnosti zbirnyk naukovykh prats: u 2-kh vyp. PDTU. Mariupol, 2012. Vyp. 1, T. 2. Р. 157-162. [in Ukrainian].

5. Pro vnesennia zmin do deiakykh zakonodavchykh aktiv Ukrainy shchodo udoskonalennia funktsii iz derzhavnoho rehuliuvannia rynkiv finansovykh posluh: Zakon Ukrainy vid 12.09.2019 № 79-IX [On Amendments to Certain Legislative Acts of Ukraine on Improving the Functions of State Regulation of Financial Services Markets: Law of Ukraine of 12.09.2019 No. 79-IX]. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/79-20#Text [in Ukrainian].