ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ СТАТУС ЗАХИСНИКА У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ

Sybirna R., Hapiak S. "Procedural status of defendant in criminal proceedings"

Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права та психології
Навчально-науковий інститут права та психології Національного університету «Львівська політехніка», студент денної форми навчання першого (бакалаврського рівня) спеціальності 081. Право

За умов реформування кримінального процесуального законодавства України статус захисника набуває якісно нових, позитивних рис. Процес реформування кримінального судочинства зумовлює необхідність дослідження важливих питань гарантій прав і свобод особи, яка підозрюється чи обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, зокрема участі у ньому захисника. Важливими питаннями для розгляду залишаються участь захисника у кримінальному процесі як одного із найважливіших учасників кримінального провадження, дослідження проблем, пов’язаних із реалізацією законних прав та інтересів людини і громадянина. Сьогодні одним із аспектів цієї проблеми залишається невизначеність процесуальних прав, реалізацію яких здійснюють безпосередньо підозрюваний, обвинувачений; її не можна доручити захиснику. Визначення і чітке закріплення в КПК України відповідних прав і обов’язків захисника стане запорукою забезпечення ним ефективного захисту прав, свобод та законних інтересів особи, оскільки недосконалі положення законодавства нині унеможливлюють реалізацію прав захисника щодо збирання доказів у повному обсязі. Задекларовані питання актуальні та своєчасні, оскільки правовий статус адвоката та захисника – це хоч і дещо суміжні, однак нерівнозначні поняття як за обсягом, так і за джерелом нормативно-правового регулювання. Згідно із положеннями КПК України, реалізація прав захисника відбувається виключно на основі КПК України, а діяльність адвоката як професійна діяльність особи унормована Законом України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, що зумовлює невизначеність процесуального статусу захисника-адвоката. Встановлено, що у положеннях ст. 46 КПК України доречно навести загальні положення щодо участі захисника у кримінальному провадженні, де серед іншого передбачити, що одна особа може мати декілька захисників, кожний з яких може з’являтися під час кримінального провадження і брати у ньому участь незалежно від іншого. Ст. 47 КПК України слід іменувати як “Права та обов’язки захисника”, закріпивши у ній відповідні права та обов’язки захисника, випадки відмови від виконання ним своїх обов’язків, а також те, що йому заборонено робити під час реалізації функції захисту. Однак під час формулювання положення наведених статей недоречно імплементувати усі норми ст. 20 “Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, оскільки окремі з них збігаються із положеннями КПК України і додаткового закріплення не потребують. Введення до новосформованих статей КПК України деяких норм цього закону недоцільне, оскільки вони фактично суперечать КПК України, що ускладнить захисникові реалізацію своїх прав та обов’язків у кримінальному провадженні. Зокрема, не варто в КПК України вказувати на “адвокатський” запит, оскільки положення цього кодексу регулюють відносини між учасниками кримінального провадження без ознак професійного спрямування, що, фактично, унеможливлює використання терміна “адвокатський запит”.

1. Ablamskyi S. Ye. (2018). Protsesualnyi status zakhysnyka za KPK Ukrainy: problemy rehlamentatsii ta shliakhy ikh udoskonalennia [Procedural status of a defender under the CPC of Ukraine: problems of regulation and ways to improve them]. Journal «Science Rise: Juridical Science». №1(3). P. 49-54.[inUkrainian]. https://doi.org/10.15587/2523-4153.2018.127167 2. Balatska O. R. (2016). Pryroda i zmist pravovoho statusu zakhysnyka v kryminalnomu provadzhenni [The nature and content of the legal status of defense counsel in criminal proceedings].Naukovyi visnyk Mizhnarodnoho humanitarnoho universytetu. Seriia: Yurysprudentsiia. № 22. P. 167-170.[in Ukrainian]. 3. Biriukova A. M. (2010). Protsesualnyi statu sadvokata na dosudovomu slidstvi [Procedural status of a lawyer on pre-trial service].Chasopys Akademi iadvokatury Ukrainy. № 9. P. 1-5. 4. Kryminalnyi protsesualny ikodeks Ukrainy(2012, April 13) № 4651-VI [Criminal Procedure Code of Ukraine: Law of Ukraine]. Retrieved from: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4651-17.(accessed05.01.2021). 5. Honcharenko V. H., Nor V. T., Shumylo M. Ye. (2012). Kryminalnyi protsesualnyi kodeks Ukrainy. Naukovo-praktychnyi komentar [Criminal procedural code of Ukraine. Practical science commentary].Kyiv: Yustinian[inUkrainian]. 6. Pravyla advokatskoi etyky (2017, June 9) [Rulesoflawyerethics].Retrievedfrom: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/n0001891-17#Text. (accessed18.01.2021). 7. Pro advokaturu ta advokatsku diialnist (2012, July 5)№ 5076-VI [About advocacy and advocacy: Law of Ukraine]. Retrievedfrom: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/5076-17. (accessed18.01.2021).