В статті висвітлений і проаналізований сучасний і закордонний досвід проєктування і будівництва храмів різних релігій і конфесій з просторами для громадської діяльності, який є актуальним для відродження об’єктів на межах функцій на найближчу і подальшу перспективу. Необхідність висвітлення результатів сучасного вітчизняного і закордонного досвіду проєктування і будівництва храмів різних релігій і конфесій з просторами для громадської діяльності, викликана руйнацією мережі громадських будівель і споруд, яку формували 3000 різновидів і типів, для цього потрібно неймовірно багато часу і коштів. Проте, існує альтернатива, яка полягає не лише в будівництві нових храмів з просторами для громадської діяльності, але й у кооперації між близькими за функцією та призначенням будівлями. Така кооперація може охоплювати один, два, три або більше об’єктів, що забезпечить ефективніше використання ресурсів і підвищить функціональність простору в цілому.
У дослідженні підкреслюється, що проєктування таких об'єктів потребує адаптації до регіональних традицій та соціокультурних умов. У статті згадуються видатні українські архітектори, які реалізували інноваційні проєкти храмів у США, Канаді, Бразилії та інших країнах, серед яких М.-Д. Німців та Р. Жук. Автори статті також аналізують приклади сучасних церков, які, завдяки своїм комплексним функціям, слугують не лише релігійним центрам, а й культурним і освітнім просторам.
За результатами досліджень, проведених кафедрою дизайну архітектурного середовища було встановлено, що громадські простори при храмах можна класифікувати за кількома критеріями: формою планів, відмітками, об’ємно-просторовими вирішеннями, а також за кількістю функціонально-дійових елементів. В результаті цих досліджень була розроблена серія навчально-пошукових проєктів, які спрямовані на задоволення реальних потреб замовників. і, зокрема, мерії територіальної громади «Зимна Вода» біля Львова, який демонструє практичний підхід до інтеграції релігійних і соціальних функцій у сучасній архітектурі.
Behet Bondzio Lin Architekten, 2021. Tamkang Church. Джерело: AcrhDaily. Доступно: <https://www.archdaily.com/976334/tamkang-church-benet-bondzio-lin-archit...
Miralles Tagliabue EMBT, 2021. San Giacomo Apostolo Church. Джерело: Archello. Доступно: <https://archello.com/project/san-giacomo-apostolo-church>
Moch, M., 2007. Metropolitan Cathedral. Джерело: Arquitectura Viva. Доступно: <https://arquitecturaviva.com/works/memorial-de-america-latina-->
Richard, M., 2003. Dio Padre Misericordioso Church. Джерело: Heidelberg Materials. Доступно: <https://www.heidelbergmaterials.com/en/dio-padre-misericordioso>
sivilarkitet espen surnevik as, 2021. Våler Church. Джерело: ArchDaily. Доступно: <https://www.archdaily.com/911031/valek-church-sivilarkitet-espen-surnevi...
Tange, K., 2011. St. Mary Cathedral. Джерело: ArchDaily. Доступно: <https://www.archdaily.com/114435/ad-classics-st-mary-cathedral-kenzo-tange>
Бобош, Г., 2005. Формування архітектури мурованих церков Галичини кінця ХVІІІ – початку ХХ ст. (Автореферат дис. канд. арх-ри). Львів, 20.
Галищич, Р., 2002. Українська церковна архітектура і монументально-декоративне мистецтво зарубіжжя. СПОЛОМ, 12-23.
Грицюк, Л., 2004. Творча спадщина Є.Нагірного та її значення для розвитку архітектури України. (Автореферат дис. канд. арх-ри). Львів, 28.
Жук, Р, 2014. Місце-люди-час і архітектура. Видавництво Львівської політехніки, 36.
Криворучко, Ю., 2001. Джерела і тенденції розвитку сакральної архітектури України.Записки наукового товариства ім. Т. Шевченка. Том ССХLІ. Львів, 65-83.
Проскуряков, В., Кучер, А., 2006. Місце архітектури українських церков М.-Д. Німцева в контексті сакрального проєктування та будівництва в Україні і Світі. Вісник Національного ун-ту "Львівська політехніка" Серія "Архітектура" №2(6), 69-78.
Проскуряков, В., Стоцько, Р., 2004. Сучасні архітектурні тенденції проєктування та будівництва віро духовних освітніх заходів. Перспективні напрямки проектування житлових та громадських будівель.Збірник наукових праць. Спецвипуск, ЗДНІЕП, 109-113.
Проскуряков, В., Яців, М., Стоцоко, Р., Кучер, А., 2006. Навчальне проєктування як метод прогресивних принципів архітектурної типології просторів для громадської діяльності в українських церквах. Новини Придністров’я: наук.-практ. журнал. № 1, 64-66.
Стоцько, Р., Проскуряков, В., 2009. Архітектура духовних освітніх закладів УГКЦ: Монографія. Видав. Національного ун-ту «Львівська політехніка», 160.
Стоцько, Р., Проскуряков, В., 2023. Архітектура духовно-гуманітарних освітніх закладів в Україні: Монографія. СПОЛОМ, 424.
Яців, М., 2002. Архітектурно-просторова організація світлового середовища української церкви. (Автореферат дис. канд. арх-ри). Львів, 18.
Яців, М., 2017. Архітектура світла в Українській церкві: Монографія. Видавництво Львівської політехніки, 213-215.